27. 4. 2022

Z válečného dění do Brna? Reportér Tomáš Forró promluví o bojích na Ukrajině

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity zahajuje cyklus akcí na podporu Ukrajiny. Program v pátek otevře host Tomáš Forró, dále se představí Petr Kalina, Eva Rusínová či Lucie Řehoříková.

Reportér Tomáš Forró. 

Mrazivé svědectví slovenského reportéra a jeho zážitky z války nebo historické ohlédnutí za rusko-ukrajinskými vztahy. Také tato témata přiblíží série akcí v Čítárně a kavárně kaFFe. „Nesmyslná a nespravedlivá válka, kterou teď každý z nás může sledovat téměř v přímém přenosu na Ukrajině, se vzpírá jakémukoliv racionálnímu pochopení. Měli jsme pocit, že chceme-li nyní analyzovat její kořeny či hledat její historické předpoklady, musíme tak činit současně s pozorným nasloucháním lidí, kteří z Ukrajiny přicházejí a kteří přinášejí svědectví,“ uvedla proděkanka pro přijímací řízení a komunikaci s veřejností Zdeňka Jastrzembská.

Jako první host se už pozítří představí slovenský reportér Tomáš Forró, který posledních šest let mapuje dění na Donbasu a pracuje s oběma stranami konfliktu. Z válečné zóny se Forró vrátil nedávno. „Mnoho lidí to vnímá jako etnický konflikt mezi ukrajinskými a ruskými obyvateli, jako občanskou válku, ale není to pravda. Na proruské straně často bojují Ukrajinci a naopak, Ukrajinu mnohdy brání Rusové." Forró je autorem úspěšné knihy Donbas: reportáž z ukrajinského konfliktu. Svazek vyšel před dvěma lety a zachycuje syrovou atmosféru války a autentické příběhy Rusů i Ukrajinců.

O historických předpokladech současného rusko-ukrajinského konfliktu pohovoří 4. května odborný asistent Ústavu slavistiky a garant studijního programu Ukrajinská studia Petr Kalina. Jeho přednášku doplní projekce fotografií a debata s diváky.

Pomoc s výukou jazyka válečným uprchlíkům nabízí Kabinet češtiny pro cizince, a to od prvních dní vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu. „Mezi ukrajinskými uprchlíky je mnoho vzdělaných lidí a je pro nás důležité vysvětlovat, že ne každá Ukrajinka je uklízečka a ne každý Ukrajinec je zedník,“ podotkla vedoucí kabinetu Eva Rusínová. Se svou kolegyní Yanou Dmyterchuk do Čítárny zavítá 16. května.

Závěrečným hostem cyklu je překladatelka Lucie Řehoříková. Se svou dcerou přeložila knihu Válka, která změnila Rondo. „Tato ilustrovaná knížka objasňuje dětem, co to vlastně válka je. Knihu vydáváme dvojjazyčně, ukrajinsky a česky, aby mohla sloužit i jako jazyková pomůcka pro ukrajinské děti. Získala již mnoho cen,“ upřesnil Petr Minařík z nakladatelství Větrné mlýny.

Všechny zmíněné akce doplňuje výstava fotografií Jaroslava Pulicara Na východ od Brna. Výstavou i doprovodným programem chce FF MU symbolicky podpořit boji zasaženou Ukrajinu.

Program:
29. dubna, 14.00 Tomáš Forró: Donbas - reportáž z ukrajinského konfliktu. Mrazivé svědectví slovenského reportéra, který mapuje válku na východě Ukrajiny.
4.května, 17.00 Petr Kalina: Historické předpoklady současného rusko-ukrajinského konfliktu. Odborný asistent Ústavu slavistiky a garant studijního programu Ukrajinská studia pohovoří o kořenech války na Ukrajině.
16.května, 17.00 Eva Rusínová a Yana Dmyterchuk: Ukrajinka nerovná se uklízečka, Ukrajinec nerovná se zedník. Kabinet češtiny pro cizince o výuce Ukrajinců, kteří prchají před válkou.
17.května, 17.00 Válka, která změnila Rondo. Setkání s překladatelkou Lucií Řehoříkovou, která představí nově vydanou knihu, která získala mnoho cen. Autory knihy jsou ukrajinští umělci Romana Romanyšyn a Andrij Lesiv, členové studia Agrafka.

Akce hostí Čítárna, Arna Nováka 1, budova D, přízemí, vstup je volný.

Kontakt na pořadatele: Mgr. Markéta Stulírová, Oddělení vnějších vztahů, Filozofická fakulta MU, tel.: 602 349 954, e‑mail: stulirova@phil.muni.cz

Stáhnout článek .pdf 317 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info