Co je to Uznaná doba rodičovství?

Od roku 2013 je zákonem o vysokých školách zavedena „uznaná doba rodičovství“ (dále UDR). Využít ji není povinné, je to jen možnost, která se ale rozhodně hodí. Podrobnosti najdete v Metodickém pokynu k UDR.

Studentky mohou výhod UDR využívat od momentu nástupu na mateřskou dovolenou, tedy nejdříve 8 týdnů před porodem. Pokud chce o výhody UDR zažádat student, otec dítěte, pak je to možné až po narození dítěte. Uznaná doba rodičovství je stanovená až do třetích narozenin dítěte.

Doba studia, po kterou byste čerpali rodičovskou dovolenou, tedy po dobu uznané doby rodičovství, se nově nepočítá do celkové doby studia pro účely stanovení poplatku za prodlouženou dobu studia. Což v praxi znamená, že pokud si o tuto dobu protáhnete studium, nebudete za to nijak postiženi při vyměřování poplatku. Výhodou také je, že se tato doba započítává do výpočtu důchodu.

Během UDR je možná úprava podmínek i přerušení studia

Daniele Králové sice na studijním oddělení nabízeli přerušení studia, ale Daniela pokračovala ve studiu. Byla domluvená s vyučujícími, že by měla o cca 1–2 absence více, vyučující jí naprosto vyšli vstříc a Daniela úspěšně získala Mgr. titul na FF v roce 2015. „Na druhém oboru na PdF studuji lektorství ruštiny. Protože jsem ale čekala další miminko, studium jsem přerušila,“ přibližuje svou situaci Daniela. V období UDR máte nárok na konání zkoušek i mimo standardní zkouškové období. Záleží především na domluvě s vyučujícím. UDR se vztahuje na prezenční i kombinované studium.

Nevíte? Tápete?
Jsme jedno ucho