Na jaké finanční příspěvky mám jako studující rodič nárok?

Ode dne porodu máte jako rodič nárok na rodičovský příspěvek, který je dávkou státní sociální podpory a vyplácí ho Úřad práce. Výši rodičovského příspěvku je možné měnit každé tři měsíce. U dětí narozených nebo převzatých do 31. 12. 2023 je celková částka rodičovského příspěvku na jedno narozené dítě 300 tisíc korun. U dětí narozených nebo převzatých od 1. 1. 2024 je celková částka rodičovského příspěvku na jedno narozené dítě 350 tisíc korun. Podrobnosti k rodičovskému příspěvku najdete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Pokud jste při studiu pracovali, je možné, že budete mít kromě rodičovské dovolené nárok také na mateřskou. Podívejte se do letáku České správy sociálního zabezpečení.

Finanční příspěvek nabízí také Fakulta sociálních studií, která již několik let poskytuje stipendium studujícím rodičům. Jedná se o jednorázové stipendium ve výši 5 000 Kč, které má za cíl přispět těmto studentům k zvládnutí obtížné situace spojené s narozením dítěte během prezenčního studia. Přečtěte si podrobnosti o stipendijním programu.

Nevíte? Tápete?
Jsme jedno ucho