Dojíždění nehraje hlavní roli
Nebo by alespoň nemělo. Vybírejte si vysokou školu podle oboru studia, ne podle vzdálenosti od domova. Každý den tam a zpět určitě jezdit nebudete. Navíc dostanete kartičku na žákovské jízdné a ubytovací stipendium, takže si peněženka může oddechnout.
S příchodem na vysokou vám začne nový život
Dost možná se rozejdete s tím klukem ze třídy, nebudete chtít každý víkend jezdit za rodiči a poznáte tolik nových lidí, že budete domů jezdit jednou za měsíc. Dojíždění budete možná řešit v prváku, ale ve třeťáku už vás vzdálenost Brna rozhodně trápit nebude.
Při výběru vysoké školy je důležitá kvalita, ne počet minut strávených ve vlaku.
Náklady na jízdné
Stačí mít v kapse kartu ISIC, kterou na univerzitě dostanete hned v prvních dnech školy, a automaticky máte nárok na slevu 50 procent. Nezáleží na tom, který dopravce vás poveze. Slevy na autobusy a vlaky navíc platí po celý rok, i když zrovna není škola, a nejsou omezeny trasou z domova do školy, jak tomu bývalo dříve.
Brno–Praha
cca 80–120 Kč za 2,5–3 hodiny
Brno–Ostrava
cca 60 Kč za 2,5 hodiny
Brno–Plzeň
cca 180 Kč za 4,5–6,5 hodiny
Brno–Bratislava
cca 150 Kč za 1,5 hodiny
A kolik zaplatíte za ubytování?
Postel na dvoulůžkovém pokoji na koleji či v podnájmu vyjde na 3 500 až 6 000 Kč. Jednou za semestr dostane každý student (který však nemá trvalé bydliště v oblasti Brno-město) ubytovací stipendium, které zhruba odpovídá měsíčnímu nájmu. 2 z 10 nájmů tedy platí univerzita.
A jaké koleje u nás najdete? Nabídku najdete na stránkách Správy kolejí a menz.