Klinická psychologie

Doktorský studijní program oboru Klinická psychologie je určen primárně absolventům jednooborového studijního magisterského programu psychologie, zcela výjimečně i absolventům jiných příbuzných oborů (magisterských programů na jiných fakultách a vysokých školách především humanitního zaměření).

Doktorské studium je prostředkem k získání příslušné vědecké kvalifikace v uvedeném oboru, přičemž je založeno na studiu předmětů dle studijního katalogu a samostatné tvůrčí práci pod vedením školitelů, jejímž výstupem jsou odborné vědecké publikace a zejména závěrečná disertační práce každého absolventa studia.

Cílem studia je vybavit studenta v dané oblasti psychologie příslušnými teoretickými znalostmi a kompetencemi, jež zúročí v samostatné vědecké práci. Důraz je kladen na další rozvíjení schopností studentů integrovat a propojovat jednotlivé dílčí poznatky a přístupy z dané vědecké oblasti i příbuzných vědních disciplín a rozvíjet schopnost studenta psychologicky myslet, kultivovat jeho psychologickou citlivost a sociálně psychologické dovednosti.

• vhodně teoreticky zakotvit zkoumaný jev, fenomén, či proměnnou, navrhnout a realizovat adekvátní výzkumný design;
  • ovládat metodologii příslušné vědní disciplíny a stěžejní i pokročilé kvantitativní i kvalitativní metody zpracování výzkumných dat;
  • vytvářet, navrhovat a realizovat vědecké koncepce, programy a projekty;
  • koordinovat koncepční, výzkumnou a analytickou práci odborníků z daného oboru i interdisciplinární spolupráci;
  • komunikovat výsledky výzkumné práce odborné i laické veřejnosti v mateřském i cizím jazyce.

Absolventi doktorského studia Klinické psychologie mohou získanou kvalifikaci uplatnit ve výzkumných ústavech a pracovištích, jako vysokoškolští učitelé apod. Jsou oprávněni realizovat samostatnou vědeckou a výzkumnou činnost v oblasti základního i aplikovaného výzkumu. V širším smyslu jsou připraveni provádět všechny činnosti spojené s vědeckou prací, tzn. zabývat se koncepčními otázkami, vědecko-organizační činností a také výukou.

Pokud absolvent daného studijního programu neabsolvoval v pregraduálním studiu magisterskou formu oboru psychologie, absolvování doktorského psychologického studijního programu jej opravňuje pouze k vědecké práci v absolvovaném doktorském oboru, nikoli k praktickému výkonu povolání psychologa.

Zajišťuje Filozofická fakulta
Typ studia doktorský
Forma prezenční, kombinovaná

Termín podání přihlášek 1. únor – 30. duben

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 15. května

Charakteristika oboru: Doktorské studium probíhá výhradně jako jednooborové, v délce 4 roky. Absolventům doktorského studia se přiznává mezinárodně platný vědecký titul philosophiæ doctor (Ph.D.). Studovat je možné dvěma způsoby - prezenční forma studia v sobě zahrnuje kromě plnění studijního plánu a práci na disertačním projektu i participaci na vzdělávacích a výzkumných aktivitách pracoviště apod. Kombinovanou formu studia doporučujeme volit uchazečům, kteří mají ještě další povinnosti (např. zaměstnání), jež jim neumožňují studium v denní formě.

Pro přijímací řízení do doktorského studijního programu vypisuje Psychologický ústav FF MU výzkumná/disertační témata, jež jsou v souladu s dlouhodobými výzkumnými záměry pracoviště a aktuálně řešenými výzkumnými projekty (blíže viz zde: http://psych.phil.muni.cz/studium/dsp_info). V případě kvalitního disertačního projektu lze zvážit i přijetí uchazeče s jiným výzkumným/disertačním tématem. v rámci doktorského studia je důraz kladen na podporu excelence.

Požadavky k přijímací zkoušce: Přijímací zkouška do doktorského studia je ústní. Zkušební komise, složená z 5 členů oborové rady, z nichž jeden člen je externí, posuzuje zejména kvalitu předloženého výzkumného projektu disertační práce, soulad výzkumného záměru s výzkumným záměrem pracoviště, či případného školitele, předpoklady uchazeče pro vědecké studium a jazykové předpoklady.

Podklady pro přijímací řízení (pohovor):

• podepsaný životopis
  • soupis publikační činnosti
  • projekt disertační práce (v rozsahu 5 normostran)
  • Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy nad projektem disertační práce.

Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat v tištěné formě (nikoli e-mailem) na Oddělení pro přijímací řízení a to poštou (Arna Nováka 1, Brno) nebo osobně (Gorkého 13, přízemí, dveře č. 3).

Odkaz na Psychologický ústav : http://psych.phil.muni.cz/

Informace o přijímacím řízení do doktorského studia: http://www.phil.muni.cz/wff/home/prijimaci/doktorske/index_html

Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Další informace

Absolvent doktorského studia Klinické psychologie musí prokázat i širší všeobecné znalosti a dovednosti absolvováním filozofického a metodologického základu (zachycení filozofických a metodologických aspektů problematiky zpracovávané v disertační práci) a současně prokázat jazykové znalosti a dovednosti nejen absolvováním zkoušky z cizího světového jazyka, ale i využitím relevantních cizojazyčných odborných pramenů v disertační práci.

Absolvent daného oboru má aktuální poznatky z oboru zasazené do širších trendů vývoje v psychologii, a to jak v oblasti teorie, tak výzkumné metodologie, a je tudíž vybaven k tomu, aby samostatně prováděl vědecký výzkum: je schopen identifikovat relevantní vědecká témata v rámci recentních výzkumných směrů a trendů, je schopen volit adekvátní výzkumnou metodologii pro úspěšné řešení vědeckého zadání (a to včetně přípravy projektu, volby metod a vyhodnocení dat), orientuje se v současných postupech analýzy dat v oblasti kvantitativní i kvalitativní metodologie, o svém výzkumu a vědeckých zjištěních je schopen koncizním způsobem referovat v odborných periodicích.

Podejte přihlášku