Ústavní právo a státověda

Doktorské studium v prezenční nebo kombinované formě.

Program je možné studovat pouze jednooborově.

Co se naučíte

Studium oboru je určeno pro zájemce o prohloubení znalostí ústavního práva a s ním souvisejícího oboru státovědy. Ústavní právo seznamuje studenty s místem ústavního práva v systému práva (pojem, předmět, prameny), s teorií ústavy a hodnotami, na kterých je založena, s ústavními základy státní formy (územní organizace, státní režim, státní moc), právního řádu a systému práva (tvorba práva, právní předpisy, publikace právních předpisů, vztah ústavního, mezinárodního a nadnárodního práva, ústavní základy výkladu práva), s právní regulací státní moci a její organizací (dělba moci, jednotlivé ústavní orgány, jejich postavení, pravidla činnosti, volby), se základy vztahu státu a jedince (státní občanství, základní práva a svobody, jejich ochrana, ústavní základy postavení cizinců). Důkladné zvládnutí ústavního práva ČR předpokládá podrobnou znalost státovědy a politologie jako obecného základu. Společným jmenovatelem doktorského studia v oboru ústavního práva je osvojení metod vědecké práce, jakož i kritického právního myšlení při rozboru praktických problémů ústavního práva z hlediska legislativy a judikatury v ČR i dalších státech.

Studijní program nepočítá s praxí jako se součástí studijního plánu.

Absolventi programu se mohou uplatnit primárně jako akademičtí či vědečtí pracovníci (post-docs) na vysokých školách v ČR a též na srovnatelných pozicích v zahraničí.

Program poskytuje rovněž kompetence využitelné i mimo akademickou sféru na pozicích, které vyžadují vhled do ústavněprávní problematiky se srovnávacím přesahem (analytická oddělení soudů, vládních a jiných veřejných orgánů, mezinárodní advokátní kanceláře, orgány EU či Rady Evropy).

Absolventi programu, kteří získali magisterské vzdělání v neprávnickém programu popřípadě v programu zaměřeném na jiné právo než české, nezískají studiem v tomto programu vzdělání potřebné pro přístup do tradičních právnických profesí (advokát, notář, soudce apod.) vykonávaných v ČR.

Zajišťuje Právnická fakulta
Typ studia doktorský
Forma prezenční ano
kombinovaná ano
distanční ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ne
Oborová rada a oborové komise

Váháte? Máte otázku? Pošlete nám e-mail na

Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Ústavní právo a státověda? Zeptejte se přímo konzultanta programu:

prof. JUDr. David Kosař, Ph.D., LL.M., J. S. D.

Konzultant programu

e‑mail: