Žijete ve městě, které patří studentům
Věděli jste, že vysokoškoláci v Brně tvoří pětinu obyvatel města? Aby taky ne, vždyť jenom Muni má 30 tisíc studentů a kromě ní jsou tu ještě 4 veřejné vysoké školy.
Každý pátý obyvatel Brna je vysokoškolák
Během semestru díky nim Brno žije ve dne i v noci, v prosluněných kavárnách i ve sklepních pivnicích, v alternativních klubech i na festivalech. Studenti se sami podílí na pořádání spousty akcí, ať už jde o autorská čtení, divadelní festivaly nebo jazzové mše. Stačí si jen vybrat.
Město kavárenských povalečů, tanečníků a foodies
Znáte moravskou metropoli jen podle názvu filmu Nuda v Brně? Ta tu teda rozhodně není. Potvrdí to stovky tisíc studentů, které se v Brně vystřídaly. A co vás bude na Brně bavit?
1. Legrační nářečí
Sotva na hlaváku (hlavní nádraží) vystoupíte z vlaku, hókne (promluví) na vás chlapík, přes kterého se málem nedostanete do šaliny (tramvaj), co jede na Prigl (přehrada). Jste ve městě s hantecem. Používají ho starousedlíci, všichni ostatní ho napodobují u piva.
2. Brno přes univerzitní rok nikdy nespí
Jste kulturní klasik nebo preferujete alternativu či hudební festivaly? V Brně je všechno: od hospodských kvízů přes amatérské herecké skupiny po kluby deskových her a vysokoškolské mše. Milovnice módy ocení bleší trhy nebo návrhářské výstavy. Pokud chcete večer vyrazit do kina, mrkněte na program Univerzitního kina Scala. Může se do něj i s točeným pivem.
3. Hipster bistra převálcovala tradiční moravské knedlíkárny
V Brně už dávno není k dostání pouze moravská klasika s pěti knedlíky. Každý den můžete vyzkoušet jinou kuchyni, a přesto nemusíte mít vítr v peněžence. Výběr je široký: od levných čínských nudlí přes módní vietnamskou polévku Pho po hipster, burger, vegan, bio a fresh bistra. Večer zajděte do některé z vyhlášených pivnic na pivo venku na stojáka.

4. Brněnské rozjezdy podporují noční život
Legendární studentské akce jsou v Brně díky tzv. nočním rozjezdům ještě o něco veselejší. Rozjezdy neboli autobusy vás v každou celou hodinu během noci dopraví z centra Brna do všech jeho čtvrtí, popř. z okraje města do centra. Dostanete se tak do postele rychle a stihnete ranní přednášku.
5. Kofeinové lenošení na každém rohu
Kavárenští povaleči v Brně se dostali na úplně novou úroveň svého kofeinového lenošení: za poslední roky se brněnské kavárny přiblížily londýnsko-berlínskému stylu. Kvalitně připravenou kávu proto najdete v centru na každém rohu. Pokud jste ke kávě zatím moc nepřičichli, v Brně poznáte rozdíl mezi espressem macchiatem, flat white a ristrettem brzy. A taky zjistíte, jestli piccolo vážně neexistuje.
6. Vyrazte si zatančit
Velmi brzy zjistíte, že město má výrazného tanečního ducha: v létě vyhrávají pod brněnskou katedrálou tančírny salsy, blues a swingu a přes rok na ně narazíte v kavárnách. Pokud vás tanec neláká, zajděte na velkolepý majáles nebo Hokejový souboj univerzit, při kterém za skandování tisíců fanoušků dávají hokejisté Muni pravidelně na frak VUT.
V moravské metropoli se člověk neztratí
Brno je ke studentům přátelské nejen množstvím akcí, ale také cenovou dostupností, malými vzdálenostmi mezi fakultami i nejdůležitějšími místy nebo slušnou sítí městské hromadné dopravy, včetně nočních linek, tzv. rozjezdů.
Na první týden jsme pro vás připravili orientační mapu se všemi fakultami, nádražími a památkami. S ní nezabloudíte.
Rozpočet na první semestr
Pojďme si udělat rychlý rozpočet pro život v moravské metropoli:
2 000 až 3 500 Kč
postel ve dvoulůžkovém pokoji na koleji nebo privátě
275 Kč
měsíční jízdenka na MDH, tzv. šalinkarta
75 Kč
jídlo v menze
30 až 100 Kč
jídlo po večerní akci v hladovém okně
Připočtěte ještě dopravu do rodného města. Vypadá to bledě?
V našem informačním systému najdete pracovní nabídky a brigády.
Zajímá vás Brno ještě víc?
Čtěte, co se v Brně děje právě teď na em.muni.cz