Žijete ve městě, které patří studentům

Věděli jste, že vysokoškoláci v Brně tvoří pětinu obyvatel města? Aby taky ne, vždyť jenom Muni má 30 tisíc studentů a kromě ní jsou tu ještě 4 veřejné vysoké školy.

Každý pátý obyvatel Brna je vysokoškolák

Během semestru díky nim Brno žije ve dne i v noci, v prosluněných kavárnách i ve sklepních pivnicích, v alternativních klubech i na festivalech. Studenti se sami podílí na pořádání spousty akcí, ať už jde o autorská čtení, divadelní festivaly nebo jazzové mše. Stačí si jen vybrat.

Město kavárenských povalečů, tanečníků a foodies

Znáte moravskou metropoli jen podle názvu filmu Nuda v Brně? Ta tu teda rozhodně není. Potvrdí to stovky tisíc studentů, které se v Brně vystřídaly. A co vás bude na Brně bavit?

1. Legrační nářečí

Sotva na hlaváku (hlavní nádraží) vystoupíte z vlaku, hókne (promluví) na vás chlapík, přes kterého se málem nedostanete do šaliny (tramvaj), co jede na Prigl (přehrada). Jste ve městě s hantecem. Používají ho starousedlíci, všichni ostatní ho napodobují u piva.

2. Brno přes univerzitní rok nikdy nespí

Jste kulturní klasik nebo preferujete alternativu či hudební festivaly? V Brně je všechno: od hospodských kvízů přes amatérské herecké skupiny po kluby deskových her a vysokoškolské mše. Milovnice módy ocení bleší trhy nebo návrhářské výstavy. Pokud chcete večer vyrazit do kina, mrkněte na program Univerzitního kina Scala. Může se do něj i s točeným pivem.

3. Hipster bistra převálcovala tradiční moravské knedlíkárny

V Brně už dávno není k dostání pouze moravská klasika s pěti knedlíky. Každý den můžete vyzkoušet jinou kuchyni, a přesto nemusíte mít vítr v peněžence. Výběr je široký: od levných čínských nudlí přes módní vietnamskou polévku Pho po hipster, burger, vegan, bio a fresh bistra. Večer zajděte do některé z vyhlášených pivnic na pivo venku na stojáka.

I když v brněnských klubech vydržíte do zavíračky, domů se určitě dostanete – rozjezdy jezdí všude a často.

4. Brněnské rozjezdy podporují noční život

Legendární studentské akce jsou v Brně díky tzv. nočním rozjezdům ještě o něco veselejší. Rozjezdy neboli autobusy vás v každou celou hodinu během noci dopraví z centra Brna do všech jeho čtvrtí, popř. z okraje města do centra. Dostanete se tak do postele rychle a stihnete ranní přednášku.

5. Kofeinové lenošení na každém rohu

Kavárenští povaleči v Brně se dostali na úplně novou úroveň svého kofeinového lenošení: za poslední roky se brněnské kavárny přiblížily londýnsko-berlínskému stylu. Kvalitně připravenou kávu proto najdete v centru na každém rohu. Pokud jste ke kávě zatím moc nepřičichli, v Brně poznáte rozdíl mezi espressem macchiatem, flat white a ristrettem brzy. A taky zjistíte, jestli piccolo vážně neexistuje.

6. Vyrazte si zatančit

Velmi brzy zjistíte, že město má výrazného tanečního ducha: v létě vyhrávají pod brněnskou katedrálou tančírny salsy, blues a swingu a přes rok na ně narazíte v kavárnách. Pokud vás tanec neláká, zajděte na velkolepý majáles nebo Hokejový souboj univerzit, při kterém za skandování tisíců fanoušků dávají hokejisté Muni pravidelně na frak VUT.

V moravské metropoli se člověk neztratí

Brno je ke studentům přátelské nejen množstvím akcí, ale také cenovou dostupností, malými vzdálenostmi mezi fakultami i nejdůležitějšími místy nebo slušnou sítí městské hromadné dopravy, včetně nočních linek, tzv. rozjezdů.

Na první týden jsme pro vás připravili orientační mapu se všemi fakultami, nádražími a památkami. S ní nezabloudíte.

Rozpočet na první semestr

Pojďme si udělat rychlý rozpočet pro život v moravské metropoli:

2 000 až 3 500 Kč

postel ve dvoulůžkovém pokoji na koleji nebo privátě

275 Kč

měsíční jízdenka na MDH, tzv. šalinkarta

75 Kč

jídlo v menze

30 až 100 Kč

jídlo po večerní akci v hladovém okně

Připočtěte ještě dopravu do rodného města. Vypadá to bledě?
V našem informačním systému najdete pracovní nabídky a brigády.

10 důvodů, proč studovat na Muni

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info