Matematická biologie

Navazující magisterský obor matematická biologie prohlubuje biologické, matematické a informatické znalosti studentů a umožňuje jim specializovat se především ve třech základních směrech:

1) Zpracování a analýza biologických, genomických a proteomických dat;

2) Zpracování, analýza a modelování klinických, fyziologických a epidemiologických dat;

3) Zpracování, analýza a modelování environmentálních dat.

Studenti si během studia v návaznosti na znalosti a dovednosti získané během bakalářského studia prohloubí teoretické znalosti i aplikační dovednosti týkající se zejména podstaty matematických postupů používaných při analýze a modelování biologických dat ve všech třech výše uvedených oblastech. Praktická část výuky je společně s tématy diplomových prací zaměřena na aplikace matematických metod a informačních technologií v řešení konkrétních problémů.

• rozumět základním i pokročilým teoretickým a metodickým principům v biologii a matematice;
  • používat základní metody řešení diferenciálních rovnic a aplikovat jednoduché souvislé deterministické modely v biologii a medicíně;
  • používat stochastické metody pro hodnocení, modelování a predikci vztahů a jevů v biologii a medicíně;
  • řešit zadanou úlohu analýzy nebo modelování biologických, medicínských či environmentálních dat a definovat dílčí otázky řešené úlohy;
  • provést rešerši stavu řešení zadaného problému v české i zahraniční odborné literatuře;
  • vybrat vhodné matematické metody pro řešení zadané úlohy, případně navrhnout jejich modifikace, splňující specifické podmínky zadané úlohy;
  • vytvořit software realizující za stanovených podmínek vybrané nebo nově navržené matematické metody;
  • formulovat a formou písemnou i ústní prezentovat závěry z výsledků matematického řešení zadané úlohy;

Absolventi mohou po dokončení studia zůstat v akademické sféře (české i zahraniční univerzity, centra klinického výzkumu, ústavy Akademie věd ČR), nebo zamířit do oblasti zdravotnictví (veřejné i soukromé nemocnice), privátní sféry (farmaceutické firmy, firmy vedoucí a hodnotící klinické studie, společnosti pro marketingové průzkumy) či dalších oborů (zdravotní pojišťovny, státní správa).

Zajišťuje Přírodovědecká fakulta
Typ studia magisterský navazující na bakalářský

absolventů si našlo práci snadno

Oborové kombinace s oborem Matematická biologie

Tento obor je nabízen pouze v jednooborovém studiu.

Informace zobrazené v tomto bloku se vztahují k minulému přijímacímu řízení.

Přijímací zkouška se skládá z odborného testu z dané vědní disciplíny na úrovni odpovídající bakalářskému studiu, po kterém následuje ústní rozprava.

Viz. Státní bakalářská zkouška

Výsledek písemné přijímací zkoušky.

Oborové zkoušky
Matematika (BIMAT)
Biologie (BIMAT)

Nejčastěji zapisované předměty

Doporučené studijní plány a další informace najdete ve studijním katalogu fakulty.

Další informace

Další informace o studiu matematické biologie lze najít na stránkách věnovaných tomuto oboru: