Genetika pro medicínu

Představení studijního programu

Studijní program Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví - Lékařská genetika a molekulární diagnostika představuje magisterský program zaměřený na přípravu nelékařských zdravotnických pracovníků profilovaných pro práci v klinických laboratořích provádějících genetickou či molekulárně biologickou laboratorní diagnostiku. Tento program přímo navazuje na bakalářský program Lékařská genetika a molekulární diagnostika vyučovaný na Přírodovědecké fakultě MU a zahrnuje specializované přednášky, praktická cvičení a odbornou praxi se zaměřením na aplikace genetických a molekulárně biologických metod v klinických laboratořích. Prohlubuje základní poznatky z oblasti klinické genetiky, molekulární biologie prokaryot i eukaryot, molekulární biologie nádorů, molekulární diagnostiky a poskytuje dovednosti a znalosti potřebné pro práci s laboratorní technikou, zejména provádění vysoce specializovaných laboratorních metod a diagnostických postupů založených na analýzách DNA i RNA v klinických laboratořích, pro interpretaci výsledků laboratorních vyšetření a pro řízení kontroly kvality těchto laboratoří při rutinní diagnostice i výzkumu. Zároveň poskytuje nezbytnou praxi v klinických laboratořích a připravuje absolventy k získání odborné způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání odborného pracovníka v laboratorních metodách.

„Fascinovala mě genetika, zároveň jsem zlehka zvažovala i medicínu a tento obor nabízel něco z obojího, což mi dokonale sedlo a ani jsem o tom nemusela dlouho uvažovat. Nejvíc mě překvapilo, že je to jeden z mála, ne-li jediný přírodovědecký obor, který mi s titulem nabízel také akreditaci Ministerstva zdravotnictví ČR pro výkon nelékařského zdravotnického povolání. Tuto akreditaci si absolventi jiných oborů musí dodělat po škole, chtějí-li pracovat v nemocniční laboratoři. Také mě potěšilo, že bakalářské studium bylo hodně orientované i na lékařské předměty, což pomáhá lepší provázanosti medicíny a laboratorních věd.“

Petra Veselá Petra Veselá
studentka lékařské genetiky a molekulární diagnostiky pro odborné pracovníky v laboratorních metodách

Praxe

Vzhledem k profesnímu zaměření je u tohoto zdravotnického magisterského programu posílena praktická laboratorní výuka, která je pro studenty povinná. Celkově studenti absolvují v průběhu magisterského studia při 13 týdenní semestrální skladbě cca 540 hodin praktické výuky, ve které je započítaná i hodinová dotace na experimentálná část diplomové práce a povinnou praxi v klinických laboratořích.

Absolvent programu je připraven k práci v klinických laboratořích zaměřených na genetiku, cytogenetiku nebo DNA diagnostiku, kde uplatní své teoretické i praktické dovednosti při genetických vyšetřeních pacientů a jejich rodinných příslušníků či při molekulárně biologické diagnostice organizmů, patologických stavů buněk a genomů. Magisterský profesně zaměřený studijní program Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví - Lékařská genetika a molekulární diagnostika je koncipován tak, aby absolventi získali po ukončení magisterského studia kvalifikaci pro práci ve státních i soukromých zdravotnických zařízeních na základě získání odborné způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání odborného pracovníka v laboratorních metodách dle zákona č. 96/2004 Sb, § 26.

„V současné době pracuji jako klinický bioanalytik v Centru nádorové cytogenetiky ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Vědomosti získané v průběhu studia uplatňuji denně. Jedná se především o techniky klasické cytogenetiky a molekulární biologie. Některé dny převažuje samotná laboratorní práce jindy naopak analýza výsledků na počítači. Má práce je poměrně různorodá a každý den je jiný, a právě to se mi na mé práci líbí nejvíc.“

Denisa Veselá Denisa Veselá
absolventka a klinická bioanalytička

Podmínky přijetí

Podmínkou pro přijetí ke studiu (dle § 49 odst. 1 zákona o vysokých školách) pro absolventy jiných bakalářských oborů než Lékařská genetika a molekulární diagnostika na Přírodovědecké fakultě MU je schopnost výkonu zdravotnické profese získaná studiem v bakalářském programu, u kterého Ministerstvo zdravotnictví vydalo souhlasné stanovisko k oprávnění absolventů vykonávat zdravotnické povolání. Potvrzení z vysoké školy o studiu bakalářského oboru, který získal souhlasné stanovisko k oprávnění vykonávat zdravotnické povolání zašlete na studijní oddělení PřF, Kotlářská 2, 611 37 Brno současně s podáním e-přihlášky, nejpozději však do 30. 4. 2018. Pokud potvrzení nedoložíte do uvedeného termínu, nebude vaše přihláška zařazena do přijímacího řízení.

Přijímací zkouška se skládá z odborného testu z dané vědní disciplíny na úrovni odpovídající bakalářskému studiu.

Uchazeči jsou přijímáni na základě výsledku písemné přijímací zkoušky.

Doporučuje se stejná literatura jako pro bakalářskou státní zkoušku z oboru lékařská genetika a molekulární diagnostika.

Zajišťuje Přírodovědecká fakulta
Typ studia magisterský navazující na bakalářský
Forma prezenční, státní rigorózní zkouška

Možnosti studia

Jednooborové studium

Absolventi magisterského studia jsou dále plně kvalifikováni pro realizaci doktorského studia v doktorských studijních programech zaměřených na genetiku, molekulární a buněčnou biologii či biomedicínu.

Chcete vědět víc?

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity