Učitelství dějepisu pro základní školy

V souladu s § 49 zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách, ve znění pozdějších předpisů, uplatňujeme při přijímání přihlášek ke studiu v navazujících magisterských studijních programech podmínku příbuznosti zvoleného oboru s absolvovaným bakalářským studiem.

Tento studijní obor je určen absolventům bakalářského studia stejného zaměření (resp. stejné kombinace oborů).

Studium Učitelství dějepisu pro základní školy směřuje k přípravě učitelů základních škol všeobecně vzdělávacího oboru Dějepis (v kombinaci dvou aprobačních předmětů) jako součásti vzdělávací oblasti Člověk a společnost vymezené v Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání. Studium poskytuje studentům integrované znalosti a dovednosti vycházející z oboru Dějepis a jeho didaktiky, z pedagogických a psychologických disciplín s oporou o aktuální výzkumné poznatky, dovednosti reflexe procesu výuky na odpovídajících typech a stupních škol, dovednost sebereflexe v roli učitele a přijetí morálních závazků a etiky učitelství. Cílem studia je připravit absolventy na výkon profese učitele dějepisu na základních školách a v odpovídajících ročnících víceletých gymnázií; rozvíjet profesní dovednosti a získat poznatky z historie a jí příbuzných vědních disciplín, které absolventi využijí ve své učitelské praxi, případně v doktorském studiu; rozvinout základní postoje a hodnoty absolventů tak, aby se stali aktivními, zodpovědnými a samostatnými členy své profesní skupiny. Studium oboru je koncipováno tak, aby studentům poskytlo komplexní pohled na historické souvislosti, vývoj světového a českého dějepisectví, didaktiku dějepisu a specifická odvětví historické vědy jako jsou archivnictví, historická geografie, regionální historie, dějiny kultury či dějiny vědy a techniky. Kromě toho mají studenti široký výběr povinně volitelných předmětů.

• výkonu profese učitele dějepisu na základní škole a na odpovídajícím stupni víceletých gymnázií;
  • je kvalifikován působit v mimoškolních (např. volnočasových) institucích.

Absolvent je plně kvalifikován k výkonu profese učitele dějepisu na základní škole a na odpovídajícím stupni víceletých gymnázií. Mimo to je kvalifikován působit v mimoškolních (např. volnočasových) institucích. Je připraven zakládat své profesní jednání na dobře strukturovaných znalostech a dovednostech z oboru historie. Účinnost jeho profesního jednání je podmíněna jeho didaktickými znalostmi a dovednostmi.

Zajišťuje Pedagogická fakulta
Typ studia magisterský navazující na bakalářský
Forma prezenční, kombinovaná

absolventů má práci už v době státnic

Oborové kombinace s oborem Učitelství dějepisu pro základní školy

Kombinace s obory z Pedagogické fakulty

Učitelství anglického jazyka pro základní školy
Učitelství českého jazyka a literatury pro základní školy
Učitelství francouzského jazyka pro základní školy
Učitelství fyziky pro základní školy
Učitelství hudební výchovy pro základní školy
Učitelství křesťanské výchovy pro základní školy
Učitelství německého jazyka pro základní školy
Učitelství občanské výchovy pro základní školy
Učitelství ruského jazyka pro základní školy
Učitelství zeměpisu pro základní školy

Informace zobrazené v tomto bloku se vztahují k minulému přijímacímu řízení.

ZÁKLADY VĚD O ČLOVĚKU
Uchazeči vykonají písemný test zahrnující oblast základů věd o člověku, podrobněji na webu fakulty.

Podmínky a kritéria pro přijetí ke studiu v bakalářském a magisterském studijním programu na Pedagogickou fakultu MU jsou zveřejněny na webové stránce PdF http://www.ped.muni.cz/studium/pro-uchazece-o-studium.

Oborové zkoušky
Základy věd o člověku (test)

Termín konání testu: 22. 5. 2017 - 5. 6. 2017. Přesný termín bude importován do e-přihlášky.

Nejčastěji zapisované předměty

Doporučené studijní plány a další informace najdete ve studijním katalogu fakulty.