Biochemie pro učitele středních škol
Biochemie ve zdraví člověka a přírody
V rámci tohoto kurzu se seznámíte s nejnovějšími poznatky v oblasti biochemie, které zapadají do učiva středních škol a zatím nejsou zpravidla v učebnicích. Informace získané na tomto kurzu umožní probíranou látku lépe zprostředkovat studentům pomocí příkladů z běžného života.
Kurz je poskytován zdarma a je určen především učitelům chemie a biologie středních škol a gymnázií, ale je vhodný i pro zájemce z řad odborné veřejnosti.
Termíny kurzu
Období výuky | 13. 11. 2024 8:30 – 16:00 |
Počet účastníků |
až 46
|
Cena |
Zdarma |
Místo konání |
Univerzitní kampus Bohunice, Kamenice 753/5, 625 00 Brno, pavilon B17, zasedací místnost 432. |
Termín přihlášení
do 10. 11. 2024
(včetně)
Vše o studiu
Co se naučíte
Srdečně Vás zveme na blok přednášek nazvaných Biochemie ve zdraví člověka a přírody, který je určen především učitelům chemie a biologie středních škol a gymnázií. V rámci tohoto kurzu se seznámíte s nejnovějšími poznatky v oblasti biochemie, které nelze nalézt v žádné učebnici. Zvláště oblasti medicínské biochemie, biotechnologie a bioanalytické chemie, které se v poslední době prudce rozvíjí a pracovníci našeho ústavu se na ně zaměřují, nejsou v současné vzdělávací literatuře dostatečně popsány.
Program:
8:00 – 8:30: Registrace
8:30 – 8:45: Úvodní (biochemické) slovo děkana fakulty prof. Mgr. Tomáše Kašparovského, Ph.D.
8:45 – 10:00: Kyslík v biosféře: historie a současnost (prof. RNDr. Igor Kučera, DrSc)
Úvodem přednášky bude podán souhrnný přehled v prostředí se vyskytujících reaktivních forem anorganického dusíku a jejich vzájemných redoxních přeměn. Podrobněji bude diskutován dusitan jako prekursor potenciálně karcinogenních N-nitrosaminů, účast oxidů dusíku při destrukci ozonu ve stratosféře a jeho produkci ve troposféře, působení oxidu dusného jako skleníkového plynu a ekologické důsledky interakce cyklů dusíku a uhlíku.
10:00 – 11:15: Moderní bioanalytické metody pro detekci environmentálně a klinicky významných látek (doc. Zdeněk Farka)
Citlivá detekce látek znečišťujících životní prostředí, patogenů a rakovinných markerů je nezbytná pro zajištění zdraví a vysoké kvality života. Přednáška představí význam detekce jednotlivých analytů a metody, které jsou k ní v současné době používány. Velký důraz bude kladen především na imunochemické metody, které nacházejí uplatnění jak ve formě klinických analyzátorů v nemocnicích, tak i ve formě imunochromatografických proužků pro domácí samotestování. Kromě toho budou představeny také nové trendy, jako je například využití různých druhů nanomateriálů pro zlepšení parametrů detekčních přístupů.
11:15 – 12:30: Tradiční biotechnologie - biochemické a mikrobiologické procesy ve výrobě piva (doc. Martin Mandl)
Výroba piva spadá do tzv. tradičních biotechnologií. První biotechnologické produkty, jako jsou pivo, víno a další kvasné nápoje, mají velmi starou historii (Sumerové a Babyloňané). Lidé to tehdy zvládli i bez znalostí o existenci mikroorganismů a dalších dnešních technik. Každopádně současná výroba piva vede k produktu, jenž má z principiálních důvodů určitě zcela jiné parametry, než tomu mohlo být v dávné historii. Pivovarnictví stojí na moderních biotechnologických základech zahrnujících specifické biochemické a mikrobiologické procesy. Ty budou dominující náplní přednášky, včetně dopadu piva na zdraví člověka.
12:30 – 13:30: pauza na oběd
13:30 – 14:45: Nádory, proteinové biomarkery a terapeutické cíle (doc. Pavel Bouchal)
Přednáška nejprve shrne nejdůležitější molekulární mechanismy, které vedou ke vniku nádorů a seznámí posluchače s příklady prediktivních a prognostických biomarkerů v současné době využívaných v diagnostice solidních nádorů. Zájemcům o studium přírodovědných a medicínských oborů poskytne přehled, jak mohou multidisciplinární výzkumné týmy přispět k úspěšnému boji s nádory: identifikací a charakterizací molekulárních biomarkerů, terapeutických cílů a vývojem nových léčiv. Posluchači přitom získají základní pohled o současných metodách moderního molekulárního screeeningu a sekvenování. Závěr bude věnován aktuálním příkladům vědeckých výsledků a mezinárodní spolupráce na poli nádorového výzkumu.
14:45 – 16:00: Současné trendy v molekulárních biotechnologiích (doc. Jan Lochman)
Přednáška cílí na současné trendy mající výrazný dopad na rozvoj vědy a průmyslu, a to s akcentem na jejich praktické aplikace v medicíně a zemědělství. V rámci přednášky bude diskutováno, jak vysvětlit na středoškolské úrovni techniky genové editace (např. CRISPR-Cas9) pro úpravy DNA v rámci vývoje nových terapií pro dědičné choroby, rakovinu nebo infekční onemocnění, popřípadě pro zlepšení výnosu a odolnosti plodin v současném legisaltivním rámci EU. Dále budou diskutovány současné trendy v analýze DNA a proteinů využívané k personalizaci léčby zvyšující její účinnost a snižující vedlejší účinky. V neposlední řadě se přednáška zaměří na problematiku kmenových buněk a regenerativní medicíny zahrnující technologie založené na indukovaných pluripotentních kmenových buňkách (iPSCs).
Jak se přihlásit
Přijímací řízení
Přihlášení na kurz probíhá formou provedení objednávky kurzu v OC MU. Objednávku kurzu provádí sám zájemce na svou osobu.
Informace o kurzu
Zajišťuje | Přírodovědecká fakulta |
Hodinová dotace | 8 |
Délka vzdělávání v týdnech | 1 |
Váháte?
Máte otázku?
Zajímá vás obsah a podmínky studia kurzu Biochemie pro učitele středních škol? Zeptejte se nás:
prof. RNDr. Zdeněk Glatz, CSc.
telefon: | 549 49 3957 |
---|---|
e‑mail: |
Podobné kurzy
Podívejte se na další kurzy s podobným zaměřením: