Základy práce s pokusnými zvířaty

Kurz pro osvojení práce s pokusnými zvířaty, především s drobnými savci z řádu hlodavců včetně jejich embryonálních stádií

Kurz je určen pro pracovníky ve výzkumu, zaměstnance biotechnologických a farmaceutických firem, ale i pracovníky či PhD studenty z univerzit a akademických pracovišť, pro které je tématika nová.  Praktické dovednosti získané v tomto kurzu pomohou absolventům při nástupu do nových zaměstnání, kde je podmínkou dovednost práce s modelovými organismy.

Kurz je dále vhodný pro držitele osvědčení o odborné způsobilosti dle §15d odstavce 2 písmeno a) zákona 246/92 Sb., Na ochranu zvířat proti týrání (navrhování pokusů a projektů pokusů a provádění pokusů na pokusných zvířatech), kteří nemají zkušenosti s prací s laboratorními zvířaty, nebo si je chtějí zopakovat/prohloubit.

Termíny kurzu

2. běh kurzu proběhne v termínu 5.-6. června 2025 (v návaznosti na kurz Zacházení s laboratorními zvířaty – praktický kurz, který se koná ve dnech 2.-4. června 2025 na PřF, viz zde)

1. běh kurzu proběhl v termínu 6.-7. června 2024 (v návaznosti na kurz Zacházení s laboratorními zvířaty – praktický kurz, který se konal ve dnech 3.-5. června 2024 na PřF, viz zde)

Vše o studiu

Co se naučíte

Frekventant:

  • nabude základní znalosti stran etických aspektů experimentů se zvířaty a možností využití alternativ.
  • získá znalosti o biologii a chovu vybraných druhů zvířat (včetně transgenních kmenů hlodavců), a způsobu jejich použití v experimentech.
  • si také osvojí základní techniky manipulace se zvířetem, navození a řízení anestezie, základní chirurgické zákroky, odběry vzorků a metody humánní eutanázie laboratorních zvířat v experimentu.

Jak se přihlásit

Přijímací řízení

Přihlašování je možné do 18. května 2025.

Požadované doklady

Doložení platného osvědčení o odborné způsobilosti dle §15d odstavce 2 písmeno a) zákona 246/92 Sb., Na ochranu zvířat proti týrání (navrhování pokusů a projektů pokusů a provádění pokusů na pokusných zvířatech) při registraci bude výhodou pro vybrání do našich kurzů.

Podmínky přijetí

Přednostně budou přijímáni uchazeči, kteří se současně přihlásí na sesterský kurz Zacházení s laboratorními zvířaty (praktický kurz) na Přírodovědecké fakultě.

Pokud se přihlásíte POUZE na tento kurz, zašlete současně s přihláškou 3 motivační věty: „Proč se chci účastnit kurzu s pokusnými zvířaty“ jako přílohu, na e-mail: hana.holcova.polanska@med.muni.cz.

Průběh vzdělávání, lektoři

Jedná se o kurz, během kterého frekventant získá praktické dovednosti v práci s modelovými laboratorními savci používanými v experimentech, především myš (Mus musculus) a potkan (Rattus norvegicus).

Součástí kurzu, který je zcela ZDARMA, je i observační pitva hlodavce.

Podmínky ukončení

  • Účast na kurzu v celé délce je nezbytná pro získání komplexních znalostí a dovedností.
  • Aktivní zapojení do tzv. „hands-on“ částí kurzů, které umožní praktické procvičení a získání zkušeností v reálném laboratorním prostředí.

Lektoři

Ing. Hana Holcová Polanská, Ph.D.

MVDr. Eva Dražanová, Ph.D.

MUDr. Kamil Ďuriš, Ph.D.

MUDr. Michal Jurajda, Ph.D.

doc. PharmDr. Jana Rudá, Ph.D.

Marina Štruncová

Informace o kurzu

Zajišťuje Lékařská fakulta
Garant
Ing. Hana Holcová Polanská, Ph.D.
Hodinová dotace 19
Délka vzdělávání v týdnech 1

Váháte?
Máte otázku?

Zajímá vás obsah a podmínky studia kurzu Základy práce s pokusnými zvířaty? Zeptejte se nás:

Ing. Hana Holcová Polanská, Ph.D.

telefon: 549 49 4338
e‑mail:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info