Informace o publikaci

Non-oscillation of linear and half-linear differential equations with unbounded coefficients

Název česky Neoscilace lineárních a pololineárních diferenciálních rovnic s neohraničenými koeficienty
Autoři

ŠIŠOLÁKOVÁ Jiřina

Rok publikování 2021
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Mathematical Methods in the Applied Sciences
Fakulta / Pracoviště MU

Přírodovědecká fakulta

Citace
www https://doi.org/10.1002/mma.6828
Doi http://dx.doi.org/10.1002/mma.6828
Klíčová slova linear equations; half-linear equations; oscillation theory; non-oscillation criterion; Riccati equation; Prüfer angle
Popis Zabýváme se pololineárními diferenciálními rovnicemi druhého řádu Eulerova typu a naším cílem je odvodit podmínky, aby jejich netriviální řešení byla neoscilující. Tento článek navazuje na článek P. Hasil, J. Šišoláková, M. Veselý: Averaging technique and oscillation criterion for linear and half-linear equations, Appl. Math. Lett. 92 (2019), 62-69, kde je studován odpovídající oscilační problém a je zavedeno oscilační kritérium. Používanou účinnou technikou pro tento výzkum je kombinace zobecněného adaptovaného Prüferova úhlu a modifikované Riccatiho transformace. Tento článek je doplněn dvěma důsledky a příkladem týkajícím se lineárního případu, kdy získáváme rovněž nové výsledky.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info