Využití kombinace přírodovědných analýz a experimentu při hodnocení otisků prstů na neolitické keramice z Těšetic-Kyjovic

Autoři HLOŽEK Martin KRÁLÍK Miroslav
Druh Článek ve sborníku
Citace HLOŽEK, Martin a Miroslav KRÁLÍK. Využití kombinace přírodovědných analýz a experimentu při hodnocení otisků prstů na neolitické keramice z Těšetic-Kyjovic. In Experimentálna archeológia a popularizácia výsledkov archeologického bádania v múzejnej a školskej praxi. Phare CBC. Hanušovce nad Topľou: Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou, 2005. s. 41-55, 15 s. ISBN 80-969359-8-4.
Originální jazyk čeština
Obor Archeologie, antropologie, etnologie
Klíčová slova Lengyel culture; fingerprints; archeology; paleodermatoglyphics.

V rámci interdisciplinární spolupráce při výzkumu otisků prstů na neolitické keramice z Těšetic - Kyjovic jsme se pokusili propojit metody paleodermatoglyfiky s mikropetrografickými rozbory a zpětně jejich výsledky ověřit experimentem. U dvou miniaturních nádobek kultury s moravskou malovanou keramikou vznikl na základě zkoumání reliktů papilárních linií předpoklad, že se jedná o otisky prstů dětí. Metodicky bylo postupováno tak, že zmíněnými metodami byly zkoumány originální neolitické nádobky a poté byly stejným způsobem zkoumány napodobeniny těchto výrobků, zhotovené v rámci experimentální výroby pravěké keramiky dnešní populací. Z šířky bříšek prstů, tak i tloušťky epidermální lišty na originálech vyplývá, že tyto stopy nezanechali dospělí lidé, nýbrž děti. Vzhledem k tomu, že je většina stop přímo záznamem formování nádobek, původci otisků byli v těchto dvou případech i tvůrci předmětů. Tato studie posloužila k specifikaci biologických a technologických vlivů, které mohou být podstatné při hodnocení otisků prstů na neolitické keramice, zejména co se týče vlastností srovnávacích souborů. Výsledky najdou uplatnění při studiu otisků prstů na další keramice z této lokality a dávají příklad dalšího uplatnění experimentu archeologii a antropologii.

Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info