Fare reduction (Czech only)

Žákovský průkaz ČD

Tento odkaz do nového oknaoranžový průkaz patří mezi povinnou výbavu každého studenta dojíždějícího za studiem. Ve vlacích ČD tato kartička umožňuje uplatnit luxusní slevu 45 %. Platí i na autobusy, výše slevy pak záleží na konkrétním dopravci, většinou se pohybuje kolem 30 %.

Specifikem tohoto průkazu je to, že se dá zřídit pouze na trasu z místa bydliště do místa studia (a nazpět:) ) a pouze pro tuto trasu je také platný. Dá se však použít i pro jednotlivé části této trasy.

Pro získání průkazu si musíte nejdříve za 1 Kč zakoupit nevyplněný tiskopis průkazu, ten vyplnit a nechat si potvrdit ve škole. Poté stačí zajít s vyplněným průkazem a fotkou na vlakové nádraží v místě vaší školy či vašeho bydliště a za 50 Kč je vše vyřešeno. Kartičku mohou získat i cizí státní příslušníci, ale pouze, pokud mají trvalé bydliště v ČR.

Podrobnější informace hledejte na odkaz do nového oknawebu Českých drah.

ISIC karta

Při nástupu do prváku dostane každý student odkaz do nového oknaISIC kartu. Díky ní vám uznají statut studenta ve většině vyspělých zemí světa.

Co se týká vnitrostátní dopravy, ve vlacích ČD ISIC neplatí vůbec a v autobusové dopravě je uznáván především většími dopravci jako odkaz do nového oknaStudent Agency (sleva cca 30% na některých trasách) nebo odkaz do nového oknaEurolines (sleva cca 25%).

Dalšími dopravci nabízejícími alespoň 10% slevu na vybraných spojích a zařizujícími spoje do Brna jsou odkaz do nového oknaČSAD Jihotrans, odkaz do nového oknaCDS Náchododkaz do nového oknaČSAD Jablonec nad Nisou.

Na Slovensku ISIC funguje také ve většině autobusů jedoucích ze Slovenska nebo na Slovensko (záleží na konkrétním dopravci, zda poskytuje studentské slevy). Na slovenských železnicích je situace s ISIC kartou avšak o něco komplikovanější: ŽSSK oficiálně uznává pouze ISIC karty vydané na slovenské vysoké škole a tím pádem není český ISIC uznáván jako průkaz studenta. Situaci lze vyřešit zřízením speciálního "fialového průkazu" přes slovenské železnice, se kterým již bude studentská sleva uznána. Tato karta poté platí pouze na slovenskou část trasy, takže je třeba si kupovat 2 lístky - po hranice a od hranic. Lze vhodně kombinovat s In-kartou ČD.

Více informací o slevách na dopravu naleznete přímo na webu odkaz do nového oknaisic.cz (pro vyhledání slev na dopravu zadejte kategorii doprava).

In-karta ČD

Zatímco kouzelnou oranžovou kartičku si mohou zakoupit pouze Češi, na zákaznickou odkaz do nového oknaIn-kartu mají nárok i lidé bez trvalého bydliště v ČR, tedy např. Slováci. Tato karta platí pouze pro vlaková spojení a poskytuje jejímu majiteli slevu 25 % na vnitrostátních i mezinárodních trasách.

E-liška

Možnost levného cestování vlakem mezi krajskými městy ČR nabízí také systém autentizovaný odkaz do nového oknaE-liška.

Předplacená jízdenka na brněnské MHD

Díky výše zmíněné ISIC kartě či potvrzení o studiu máte nárok na zakoupení předplaceného slevového průkazu na brněnské MHD, tzv. šalinkartu.

Důležité odkazy