Od pondělí 24. května dochází ke změně v přístupu k testování

Tato změna nově umožňuje osobní přítomnost na pracovišti, ubytování na kolejích nebo účast na studiu bez testu i osobám, které před nejméně 22 dny dostaly první očkovací dávku.

23. 5. 2021

Nová vládní rozhodnutí týkající se zejména změn v povinnosti testování vysvětluje stručný návod formou otázek a odpovědí, které poskytl prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie MU Radim Polčák.

Co podstatného pro fungování univerzity přináší změna v povinnosti zaměstnanců a studentů se testovat od 24. 5.?

Tato změna nově umožňuje osobní přítomnost na pracovišti, ubytování na kolejích nebo účast na studiu bez testu i osobám, které před nejméně 22 dny dostaly první očkovací dávku. Také se prodlužuje doba, po kterou platí výjimka z povinnosti testovat se po laboratorně potvrzeném prodělání nemoci, a to na 180 dní. Kdo některou z těchto podmínek splňuje, nemusí od nynějška chodit na testy.

Jak to bude univerzita evidovat?

Zaměstnanci mají evidenční aplikaci v INET, kde se zadává i datum první dávky nebo prodělané nemoci. Tato evidence tedy již nyní funguje a pouze dojde k úpravě celé aplikace tak, aby systém věděl, kdo nově nepotřebuje test. Evidenční aplikace pro studenty je v IS a tam se zatím datum první dávky nezadávalo. Vývojový tým CVT FI už pracuje na úpravě.

Bude univerzita potvrzovat první termín očkování pro účely návštěvy kadeřníka nebo restaurační zahrádky?

Předně je potřeba připomenout, že potvrzení od univerzity, které lze vytisknout z INET, má vzhledem k současným opatřením smysl pouze pro zaměstnance. Studenti namísto potvrzení používají čestné prohlášení, které lze vytisknout v IS. Obojí, tj. potvrzení pro zaměstnance nebo čestné prohlášení pro studenty, se každopádně dá použít jen pro prokázání antigenního samotestu. Ostatní typy testů ani očkování univerzita zaměstnancům ani studentům potvrzovat nemůže. K prokázání toho, že zaměstnanec nebo student absolvoval negativní PCR test nebo zdravotnický antigenní test, se u holiče nebo v hospodě používá SMS nebo papírové potvrzení od testovacího místa. Sdružení Podané ruce, které nám na základě nasmlouvaných kvót testuje zaměstnance a studenty, posílá každému SMS, které je právě tímto dokladem, a podobné SMS nebo elektronické či papírové dokumenty vydávají i ostatní testovací místa. Očkování univerzita rovněž potvrzovat nemůže – i tady je potřeba použít při návštěvě zahrádky nebo holiče původní doklad, který každý dostane při obdržení první dávky vakcíny.

IS i INET umožňují generovat i QR kódy s potvrzením. Ty jsou tedy k čemu?

Tyto univerzitní QR kódy, které jsou v našich systémech označeny jako COVID pasy, nejsou potvrzením ani čestným prohlášením, na jejichž základě by bylo možno jít na pivo. Slouží dovnitř univerzity k rychlému ověření toho, že zaměstnanec nebo student splňuje podmínky pro účast na výuce, pobyt na kolejích nebo přítomnost na pracovišti. Bylo by samozřejmě ideální, kdybychom tímto způsobem mohli potvrzovat platnost testů nebo očkování i navenek, ale není to možné – jednak proto, že testy ani očkování nemůžeme s výjimkou samotestů navenek potvrzovat a také proto, že se z nějakého důvodu liší podmínky platnosti testů. Se samotestem tak lze chodit do práce celý týden, ale do hospody jen po dobu 72 hodin. Když náš QR kód ukáže, že zaměstnanec nebo student může na pracoviště nebo na výuku, neznamená to tedy, že automaticky může třeba k holiči.

Kdy budou současné změny ohledně možnosti netestovat se pro očkované první dávkou zavedeny na naší univerzitě?

Změny platí od 24. 5. a naši zaměstnanci a studenti, kteří mají k tomuto dni první dávku déle než 22 dní, se tedy už k účasti na výuce, ubytování na kolejích nebo přítomnosti na pracovišti od tohoto data nemusí testovat. Totéž platí i pro ty, kdo mají do 180 dní od laboratorně potvrzeného průběhu nemoci. Pokud by někomu, kdo splňuje tuto podmínku, ukázal v pondělí některý z našich systémů, že nemůže na výuku, na koleje nebo do práce, ať se tím prosím nezabývá a svůj příchod jen oznámí vyučujícímu nebo nadřízenému. Na úpravě IT systémů už o víkendu začaly pracovat týmy ÚVT a CVT FI a předpokládám, že úpravy budou funkční v řádu hodin nebo dní. Problém je tady, jak jsme si už zvykli, především v tom, že vláda o nových opatřeních rozhodla v pátek a teprve v sobotu byla opatření vydána ve sbírce, to navíc ve znění, které úplně neodpovídá tomu, co bylo vyhlášeno na tiskové konferenci.

Přehled všech článků