Informace o publikaci

Fakulta / Pracoviště MU

Filozofická fakulta

Citace
Popis Další svazek z dlouhodobé řady vztahující se k osobnosti Daniela Slobody, evangelického faráře ve východomoravské Rusavě. Obsahově je věnován jeho vztahům s Jozefem Miloslavem Hurbanem (byl s ním sešvagřen), jedné z vedoucích osobností slovenského národního hnutí v 19. století, revolucionářem, politikem, spolutvůrcem spisovné slovenštiny, kritikem, vydavatelem a duchovním. Více jak 160 vzájemných dopisů dokládá jejich různé aktivity, rodinný život, literární tvorbu, osobní vazby a styky s přáteli. Práce je doplněna novinovými příspěvky D. Slobody, které psal na Hurbanovu obranu v letech 1848-1851, a dále přináší doklady jeho styků s Moravou, včetně kontaktů s F. M. Klácelem, M. Mikšíčkem, J. Helceletem a A. V. Šemberou.