Kam se mohu obrátit mimo Poradenské centrum?

Psychologické konzultace v rámci MU neslouží pro akutní stavy, v akutních případech se prosím obracejte na Ambulanci Psychiatrické kliniky FN Brno nebo na Psychiatrickou nemocnici Brno.

Dále můžete využít také služby řady internetových psychologických poraden.

Telefonickou psychoterapii nabízí terapeutická linka Sluchátko. Online, telefonickou i osobní podporu v tíživých situacích nabízí také Modrá linka.

Jako rychlou první psychologickou pomoc můžete zdarma využít aplikaci Nepanikař, která je dostupná pro uživatele s operačním systémem iOSandroid. Veškeré informace včetně dalších kontaktů na pomoc naleznete na webu aplikace.

Pro psychologickou svépomoc může posloužit stránka https://www.opatruj.se/, kterou zaštiťuje Národní ústav duševního zdraví. Ten zřizuje také platformu P.S. žij, která může být nápomocná v případě sebepoškozování, sebevražedných myšlenek či obavy o osoby blízké.

Pokud potřebujete poradit s problematikou domácího násilí, sexuálního násilí či znásilnění, a to jak doma tak například ve škole, můžete se obrátit na organizaci Persefona, která se věnuje bezplatnému sociálnímu, psychologickému a právnímu poradenství v této oblasti.

V případě zájmu například o dlouhodobější psychoterapii, můžete vybírat mezi odborníky buď tzv. „na pojišťovnu" nebo na přímou platbu.
Pokud se rozhodnete pro psychologa „na pojišťovnu“, pak jejich seznam najdete buď na stránkách své zdravotní pojišťovny nebo si seznam pojišťovnou můžete nechat zaslat. Některé zdravotní pojišťovny mají ještě speciální preventivní programy na podporu duševního zdraví (např. VZP (111), ČPZP (205), ZPMV (211)), doporučujeme proto ověřit si tyto možnosti u své pojišťovny.

Další bezplatnou variantou jsou pak poradny spadající pod Centrum sociálních služeb, ty najdete v sekci „Poradenské služby a služby spojené s zprostředkováním pomoci“ na webu http://www.css.brno.cz/. Nelekejte se toho, že se jmenují třeba „manželské, rodinné“ atd., obvykle poskytují poradenství i jednotlivcům.

Pokud hledáte pomoc v souvislosti s nečekaným těhotenstvím, ztrátou těhotenství či psychickými obtížemi po prodělané interrupci, můžete se obrátit na poradnu Na počátku, která poskytuje zdarma jednorázovou i dlouhodobou podporu ženám, dívkám i maminkám v těžké životní situaci.

Online terapii na přímou platbu zprostředkovává například platforma Hedepy.

Ministerstvo zdravotnictví pověřilo v souvislosti s probíhající krizovou situací Systém psychosociální intervenční služby (SPIS) zajištěním psychické podpory studentům fakult a zdravotnických škol zapojených do práce v nemocnicích. Více informací ke službě naleznete na jejich stránkách: http://www.spis.cz/.

Nevíte? Tápete?
Jsme jedno ucho

Bez popisku


Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info