Co dělat, když jste svědky sexuálního obtěžování nebo se vám někdo svěří, že je obětí?

Pokud jste svědky situace, o níž se domníváte, že je sexuálním obtěžováním:

• Zeptejte se osoby, kterou považujete za oběť, zda se v dané situaci cítí komfortně, nebo chce vaši pomoc.
  • Vyjádřete nesouhlas s danou situací. Pro oběť je většinou těžké se vůči obtěžování vymezit. Je proto dobré, když se vymezíte vy, i když máte pocit, že se vás situace osobně netýká. Dáváte tím obětem signál, že na obranu svých práv nejsou samy. A netýká se to pouze sexuálního obtěžování. Například když vyučující pronáší vtipy ponižující menšiny, je dobré se vůči nim z pozice většiny vymezit, nebo když vyučující na hodině ponižuje ženy, je dobré, když nesouhlas zazní také z pozice studenta-muže (a naopak).
  • Pokud je těžké vyjádřit nesouhlas nebo se oběti zeptat během toho, co incident probíhal, zkuste ji oslovit později (například po hodině, po zkoušce a podobně) a ujistěte se, zda nepotřebuje vaši pomoc.

Pokud se vám někdo svěřil s tím, že je obětí sexuálního obtěžování:

• Ujistěte danou osobu o tom, že jí věříte a že si ceníte projevené důvěry.
  • Ujistěte danou osobu o tom, že nenese vinu.
  • Myslete na to, že každý reaguje jinak. Někdo může například zcela racionálně popisovat sled událostí, někdo jiný zase může být paralyzovaný.
  • Zeptejte se dané osoby, zda chce pomoct s řešením situace. Můžete vyjmenovat různé možnosti zmíněné výše.
  • Potlačte svou vlastní zvědavost. Někomu může pomoct o své zkušenosti mluvit, ale pro někoho může být sdělování detailů traumatizující, protože tím je oběť nucena celou zkušenost prožívat znovu.
  • Netlačte. Oběť sexuálního obtěžování nemá povinnost situaci nahlásit ani ji nijak řešit. Prošla psychicky náročnou situací, která narušila její osobní integritu. Snažte se své věty formulovat jako nabídky – například: „Chceš, abych s Tebou zavolal/a na Modrou linku?“ Neformulujte věty jako příkazy: „Zavolej na polici! Musíš to nahlásit!“
  • Nedělejte nic proti vůli osoby, která se vám svěřila.
  • Být důvěrnou osobou pro oběť sexuálního obtěžování může být psychicky náročné. I vy můžete vyhledat pomoc - můžete se obrátit na některou z kontaktních osob na MU, která vám poskytne individuální poradenství.

Projekt StandUp proti obtěžování na veřejnosti nabízí 10minutové digitální školení, které vám může pomoci zjistit, co dělat, pokud se stanete svědkem obtěžování na veřejnosti.

Text vznikl ve spolupráci se spolkem Konsent, který boří mýty o sexu a sexuálním násilí. Všechny použité zdroje textu naleznete zde.

Nevíte? Tápete?
Jsme jedno ucho