Behaviorální přístupy v pedagogické praxi II - učení nových dovedností

Kurz je určen pro zájemce o aplikovanou behaviorální analýzu (ABA), která vychází z behaviorismu a soustředí se na oblast učení a chování a zabývá se zejména funkčními vztahy mezi prostředím a lidským chováním. Na základě podrobné analýzy se snaží zjistit, proč určité chování vzniká a jak je možné jej modifikovat.
Kurz se bude zabývat a navazovat na teoretické dovednosti, které účastníci kurzu o ABA již mají. Účastníci kurzu se budou prakticky učit jednotlivé postupy využívající behaviorální principy, se zaměřením na nejčastější využití - u lidí s neurovývojovými poruchami. Seznámí se s nejčastěji používanými teoretickými postupy, které budou převedeny do praxe. Kurz se zaměří na kompetence v párování, učení mandů (základy komunikace) a hry, intenzivní učení u stolečku (ITT) a také na programy nácviku sebeobsluhy a jejich tvorbu v rámci individuálních plánů. Součástí kurzu budou praktické nácviky, které mohou mít podobu hraní rolí, cvičných výukových videí nebo praktických cvičení. Každý účastník bude pracovat se svým imaginárním klientem s neurovývojovým postižením, který mu bude v rámci kurzu přidělen. Každá karta klienta bude obsahovat informace o jeho dovednostech, zájmech, deficitech a na péči náročných chováních. S imaginárním klientem budou účastníci pracovat v průběhu celého kurzu a zároveň se budou učit od dalších frekventantů kurzu.

Kurz je určen pro absolventy oboru Behaviorální technik, případně jiného kurzu s teoretickým základem v aplikované behaviorální analýze (např. aba.ped.muni.cz). Pokud byl kurz absolvován mimo PdF MU, je nutné jeho absolvování doložit dokladem o absolvování kurzu.

Vzdělávání zakončené vystavením mikrocertifikátu, který je elektronickým záznamem dokládajícím dosažení příslušného souboru znalostí, dovedností a kompetencí.
Realizace kurzu byla podpořena z Národního plánu obnovy v rámci projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022.

Termíny kurzu

Období výuky
podzim 2024
1 semestr výuky

Kurz bude probíhat prezenční (kontaktní) formou v prostorách PdF MU - celkem 32 hodin - 4 setkání po 8 hodinách (sobota, příp. pátek). Termíny budou upřesněny během srpna 2024.

Počet účastníků
10 až 16

Při počtu účastníků nižším než 10 se kurz nebude konat

4 000 Kč

Místo konání bude upřesněno během srpna 2024.

Termín přihlášení
do 31. 8. 2024 (včetně)

Vše o studiu

Co se naučíte

Modul 1: Párování, komentování a budování motivace (8 hodin)
• Párování během hry (1,5 hodiny)
• Komentování během hry (1,5 hodiny)
• Motivace - jak ji budovat, jak zjistit, kdy ji dotyčný má (1,5 hodiny)
• Jak hodnotit zájmy klienta (l hodina)
• Vytvoření aktivit pro párování u svého imaginárního klienta (1,5 hodiny)
• Rozšiřování repertoáru zájmů (l hodina)
Modul 2: Učení mandů a NET (8 hodin)
• Druhy mandů - mandy ve dvou pokusech a mandy s přiblížením (2 hodiny)
• Druhy promptů (2 hodiny)
• NET plán (30 minut)
• Procvičování komentování, mandování, motivování a promptování během hry (2,5 hodiny)
Modul 3: Intenzivní učení dovedností (ITT) (8 hodin)
• Verbální operanty (2 hodiny)
• Bezchybné učení a oprava chyby (3 hodiny)
• Pravidla učení dovedností v rámci ITT (l,5 hodiny)
• Využití odměnových systémů (l,5 hodiny)
Modul 4: Sebeobslužné dovednosti (8 hodin)
• Sebeobsluha na záchodě (2 hodiny)
• Sebeobsluha umývání rukou (30 minut)
• Další sebeobslužné dovednosti (oblékání, stravování apod.) (2 hodiny)
• Řetězení a tvorba plánu učení prakticky (l,5 hodiny)
• Nácvik učení sebeobslužných dovedností (2 hodiny)

Uplatnění znalostí

Kurz navazuje na teoretický kurz pro behaviorální techniky. Poskytne účastníkům možnost procvičení jednotlivých teoretických dovedností v praxi s důrazem na nácvik základních dovedností a technik užívaných u dětí se speciálními vzdělávacími potřebami v rámci behaviorálních intervencí v domácím prostředí, ve škole nebo v centrech rané intervence.

Jak se přihlásit

Přijímací řízení

Přihlášení na kurz probíhá formou provedení a uhrazení objednávky kurzu v OC MU. Objednávku kurzu provádí sám zájemce na svou osobu.

Pokud bude kurz hradit zaměstnavatel, je nutné uvést jako fakturační adresu adresu zaměstnavatele vč. IČO a DIČ.

Zájemci, kteří nejsou absolventi MU, uvedou v objednávce do kolonky Poznámka místo narození, příp. i rodné příjmení (z důvodu vystavení osvědčení).

Průběh studia, lektoři

Podmínky pro ukončení

Účastníci získají papírové osvědčení o absolvování kurzu. Podmínkou získání osvědčení je odevzdání projektu ve formě videa, kde účastníci nafilmují sebe a aplikaci svých získaných dovedností při práci s dítětem, a minimálně 75% účast na modulech (1 absence je povolena).

Lektoři

Mgr. Lucie Vozáková

Mgr. Bc. Lucie Mudroch Lukášová, M.Sc.

Mgr. Lucie Vozáková

Informace o kurzu

Zajišťuje Pedagogická fakulta
Garant