Project information
Etnokulturní tradice hostýnského Záhoří (konstanty a inovace)
- Project Identification
- MUNI/21/DRA/2010
- Project Period
- 1/2010 - 12/2010
- Investor / Pogramme / Project type
-
Masaryk University
- Internal projects of the Faculty of Arts
- MU Faculty or unit
- Faculty of Arts
Region hostýnské Záhoří je v etnografické literatuře 20. století definován jako přechodová oblast mezi výrazněji profilovanými národopisnými regiony Valašska a Hané. Jak však již v polovině 20. století poukázal doc. Ludvík Kunz, vykazuje toto teritorium řadu svébytných kulturních projevů, na jejichž základě je možno hostýnské Záhoří definovat coby svébytný etnografický okrsek zahrnující cca 40 vesnic na území okresů Kroměříž, Přerov a Vsetín.
První badatelský zájem o tradiční kulturu tohoto regionu projevili na sklonku 19. století přispěvatelé regionálního periodika Záhorská kronika. Další vlnu dokumentace realizoval v polovině 20. století doc. Ludvík Kunz. V posledních desetiletích je ovšem tento region mimo soustavnější odborný zájem, ačkoli vykazuje řadu dosud živých a z generace na generaci přenášených kulturních projevů – zvl. v oblasti duchovní a sociální kultury.
Projekt Etnokulturní tradice hostýnského Záhoří (konstanty a inovace) je koncipován jako návratný výzkum (navazující na výzkumy doc. L. Kunze) směřující k identifikaci současné podoby a forem vybraných částí výročního obyčejového cyklu. Získaný materiál ze současnosti bude možno komparovat se staršími periodami – poslední třetinou 19. a polovinou 20. století, což umožní sledovat proměny sledovaných kulturních jevů v časovém rozpětí téměř dvou století. Jeden z hlavních cílů projektu spočívá v postižení jednak neměnných prvků v kulturních projevech regionu, jednak v identifikaci kulturních inovací, včetně sledování externích i interních faktorů ovlivňujících současnou podobu a strukturu výročního obyčejového cyklu na hostýnském Záhoří.
Výstupem projektu budou 2 statě pro oborové recenzované časopisy: Národopisná revue (vydavatelem Národní ústav lidové kultury ve Strážnici) a Národopisný věstník (vydavatelem Česká národopisná společnost v Praze).