CV

Životopis

Identifikace osoby
 • Kněz, dokumentarista.

  Farář malého venkovského společenství na jižní Hané a s jistou nadsázkou tří brněnských divadel, brněnského veřejného prostoru a jedné vyškovské benzinky.

  Studoval teologii, žurnalistiku a sociologii.

  Těžiště jeho tvorby spočívá v dokumentu, ale natočil i několik publicistických cyklů (například seriál dialogu vědy, mystiky a umění "Tančící skály" s knězem a biologem Markem Orko Váchou), většinou v produkci České televize a Českého rozhlasu.

  Jako scénárista zpočátku spolupracoval na několika projektech s režisérem Otakárem Maria Schmidtem.

  Svůj první celovečerní dokument "Oko bez světla se nepotěší" natočil v roce 2006 (oceněn na festivalu Arts&Film Telč 2007).

  V roce 2014 představil druhý celovečerní dokument "Ostrov Jura", s podtitulem "O těžkém životě vizionářů a těžkém životě s nimi", o ojedinělém projektu mladého sedláka snažícího se pojmenovat ekologický a s tím spojený společenský a duchovní rozklad jižní Hané skrz analogický příběh Velikonočního ostrova v jižním Tichomoří (pod názvem Isle of Ideas promítán na festivalu Culture Unplugged - Indie, Spojené státy americké, Indonésie, Nový Zéland).

  Aktuálně (2021) spolu s dalšími autory připravil pro Českou televizi třináctidílný dokumentární projekt Zakázaný Bůh, seriál malých velkých příběhů z minulého totalitního období, které se ukazují být až kousavě nepříjemné pro každého majitele moci, ať už má jakoukoliv víru.

  V rozhlasové tvorbě prozatím nejvíc zaujal dokumentem "Diptych", v němž doprovází mladého muže jeho umíráním a smrtí (první cena na festivalu Prix Bohemia Radio 2016) a pak dokumenty "Roztančená oficína" a "Poločas návratu" (nominovány do finále Prix Bohemia Radio 2018 a 2019).

  Spolupracoval rovněž na několika divadelních inscenacích, například "Evangelium svatého Lukáše. Na rovinu." s režisérem J. A. Pitínským jako poradce a ne/herec (premiéra 2007 v Divadle Husa na provázku).

  Byl rozhlasovým moderátorem, jedním z moderátorů profilových rozhovorů Před půlnocí na ČT24, v divadle Husa na provázku moderoval debaty Café Revoluce, Kabinet Havel, Husa Klub, Café Republika.

  Snaží se být občansky aktivní, patří například k myšlenkovým tvůrcům brněnské "Poutě smíření".

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Han%C3%A1k

Pracoviště
 • Katedra mediálních studií a žurnalistiky FSS MUNI.
Funkce na pracovišti
 • Lektor.

  Vyučuje zejména audiožurnalistiku a audio/audiovizuální dokument.

Vzdělání a akademická kvalifikace
 • 1994-2000: CMTF UP Olomouc, obor teologie, magisterské studium.

  1996-1998: FF UP Olomouc, obor žurnalistika, bakalářské studium.

25. 1. 2021

You are running an old browser version. We recommend updating your browser to its latest version.

More info