Klinicky relevantní biochemické, imunologické a buněčné biomarkery Alzheimerovy nemoci a stárnutí (BioMAD)
- Project Identification
- NV19-08-00472
- Project Period
- 5/2019 - 12/2022
- Investor / Pogramme / Project type
-
Ministry of Health of the CR
- Ministry of Health Research Programme 2015 - 2022
- MU Faculty or unit
- Faculty of Science
- Other MU Faculty/Unit
- Faculty of Medicine
- Cooperating Organization
-
St. Anne's University Hospital Brno
Alzheimerova nemoc (AN) je nejběžnější příčinou demence (60-80% případů) u starší populace po celém světě. Současný výzkum podporuje myšlenku, že agregace bílkovin iniciuje nástup Alzheimerovy choroby. Navzdory velkému množství dostupné literatury a studií zůstávají mechanismus patogeneze, spolehlivé klinické markery progrese a potenciální léčba AN neznámé. Pokročilé techniky hmotnostní spektrometrii otevírají nové možnosti ke studiu biomarkerů AN. V rámci projektu bude hmotnostní spektrometrie aplikována k analýze podrobně charakterizované sady klinických vzorků (tj. mozkové tkáně, mozkomíšního moku, séra) ze zvířecího experimentálního modelu stárnutí a také od účastníků longitudinální studie s biomarkery AN a dobrovolníků podstupujících neurochirurgický zákrok. Projekt se zabývá především studiem aktuálními hypotézami vzniku AN vlivem přímé nebo zprostředkované imunitní odezvy a zánětu, k čemuž využívá stanovení zánětlivých proteinů a membránových lipidů. Souběžně počítá s vytvořením knihovny indukovaných pluripotentních kmenových buněk a také adekvátního in vitro modelu s využitím mozkových organoidů kultivovaných z lidských embryonálních kmenových buněk jako vhodného nástroje pro testování hypotéz. Navržená kombinace studia biomarkerů pomocí hmotnostní spektrometrie a buněčného modelu k testování hypotéz má potenciál transformovat oblast výzkumu AN.
Publications
Total number of publications: 4
2021
-
A comparative study of synthetic winged peptides for absolute protein quantification
Nature Scientific Reports, year: 2021, volume: 11, edition: 1, DOI
-
Generation of six human iPSC lines from patients with a familial Alzheimer's disease (n=3) and sex- and age-matched healthy controls (n=3)
Stem cell research, year: 2021, volume: 53, edition: May 2021, DOI
-
Generation of three human iPSC lines from patients with a spontaneous late-onset Alzheimer's disease and three sex- and age-matched healthy controls
Stem cell research, year: 2021, volume: 53, edition: May 2021, DOI
-
Systematic Feature Filtering in Exploratory Metabolomics: Application toward Biomarker Discovery
Analytical chemistry, year: 2021, volume: 93, edition: 26, DOI