Publication details

Cooperate or not to cooperate? Czech municipalities (de)motivation as a lesson learned for other countries with space for IMC intensification or professionalization (in review)

Title in English Cooperate or not to cooperate? Czech municipalities (de)motivation as a lesson learned for other countries with space for IMC intensification or professionalization
Authors

HRŮZA Filip DANĚK Jakub

Year of publication 2022
Type Article in Periodical
MU Faculty or unit

Faculty of Economics and Administration

Citation
Description Meziobecní spolupráce je specifický fenomén v oblasti místní veřejné správy napříč celým světem. Jedná se o koncept, který je globálně aplikovaný zejména v zemích s vyšší fragmentací místní veřejné správy. Z dosavadních šetření věnovaných této specifické problematice realizovaných v ČR se ukazuje, že tento model místní veřejné správy je v této zemi velmi často zmiňovaný, nicméně jeho reálné využívání v území veřejnou správou i za dlouho dobu své existence v této zemi má stále ještě velký potenciál k rozvoji a využití i v porovnání se zahraničím. Cílem tohoto článku je identifikovat a zmapovat motivaci a ochotu obcí v ČR spolupracovat vstříc aktuálním podmínkám.
Related projects:

You are running an old browser version. We recommend updating your browser to its latest version.

More info