Ecological factors and evolutionary mechanisms determining the structure and function of biotic communities and symbiotic systems (EEBioSym)
- Project Identification
- MUNI/A/1422/2022
- Project Period
- 1/2023 - 12/2023
- Investor / Pogramme / Project type
-
Masaryk University
- Specific research - support for student projects
- MU Faculty or unit
-
Faculty of Science
- prof. RNDr. Andrea Vetešníková Šimková, PhD.
- MVDr. Lucia Anettová
- Mgr. Jindřiška Bojková, Ph.D.
- Janis Czurda, MSc
- Mgr. Selma de Donnová
- Mgr. Alžbeta Devánová
- Md Mehedi Hasan Fuad, M.Sc.
- Sajjad Ghodrati
- prof. Mgr. Michal Hájek, Ph.D.
- prof. RNDr. Michal Horsák, Ph.D.
- Mgr. Vladislav Ilík
- Lukas Tim Koch
- Bethan Mason
- Mgr. Robert Míč
- prof. MVDr. David Modrý, Ph.D.
- Farshad Nejat Pashaki
- Mgr. Eva Nosková
- doc. RNDr. Petr Pařil, Ph.D.
- Mgr. Luka Polović
- prof. RNDr. Martin Reichard, Ph.D.
- Bc. Lucie Seidlová
- Mgr. Mária Seifertová, Ph.D.
- Mgr. Karolína Slachová
- Mgr. Kristina Svobodová
- Mgr. Anna Šipková
Cílem projektu je studium ekologických a evolučních zákonitostí, procesů a mechanizmů u organizmů vázaných na variabilní typy habitatů a ekosystémů. První skupinou zájmových objektů jsou volně žijící organizmy ve vodním prostředí, kde důležitý aspekt prostředí ovlivňující přirozenou biodiverzitu vodních bezobratlých představuje antropogenní činnost. Druhou skupinou jsou parazitické organizmy, kde je pozornost věnovaná zejména vlivu ekologických faktorů na strukturování společenstev, ekologickým procesům a evolučním zákonitostem ovlivňujícím diverzitu a fylogenetické vztahy mezi parazitickými taxony, ale i problematice epidemiologie, zejména transmisi původců zoonotických nemocí. Realizační tým je složen z 6 interních školitelů a 13 studentů doktorského studijního programu oboru Evoluční a ekologická biologie specializace parazitologie a specializace hydrobiologie. Do projektu se v průběhu jeho realizace zapojí rovněž studenti magisterského studia. Témata studentských prací představují několik pracovních okruhů v návaznosti na stanovené cíle projektu. Hydrobiologická část projektu bude zaměřena na klimatické změny a synergické environmentální stresory působící na společenstva a fungování vodních ekosystémů. Hlavními tematickými okruhy jsou studium vlivu vysychání a oteplování na vodní ekosystémy, antropické vlivy působící v silně ovlivněných nížinných oblastech, a naopak odeznívání a zotavování horských vodních systémů. Parazitologická témata jsou zaměřeny na ekologické a evoluční zákonitosti v parazito-hostitelských systémech, specificky na diverzitu, strukturu populací a společenstev, rekonstrukce fylogenetických vztahů parazitických organizmů, a následné aplikace fylogeneze parazitů pro studium historické biogeografie hostitelů a parazito-hostitelské koevoluce. Parazitologická skupina se rovněž věnuje veterinární ekologii a epidemiologii parazitů. Studentská témata v oblasti hydrobiologie i parazitologie představují významný příspěvek v oblasti ekologie a evoluce biotických systémů, mají rovněž přesahy do aplikační sféry. V případě hydrobiologie se jedná o aplikaci ve vodním hospodářství a ochranářském managementu, v případě parazitologie vybrané studie směřují k ochraně biodiverzity přirozených společenstev obratlovců a zachování integrity přirozených ekosystémů, veterinární ekologie ke stanovení preventivních opatření šíření původců zoonotických nemocí.
Publications
Total number of publications: 1
2023
-
Stationary metal sheets (copper, zinc or brass) in fish tanks prevent Ichthyophthirius multifiliis Fouquet, 1876 infection of rainbow trout: In vivo and in vitro effects
AQUACULTURE, year: 2023, volume: 577, edition: December