Zapomenuté logo

Pojďme si vzpomenout na první logo Masarykovy univerzity. Že ho neznáte? Nevíte, že nějaké logo tehdy vůbec existovalo? Ano, z povědomí akademické obce se jeho znalost vytratila. A není to hořekování nad hrozným dneškem. Znalost a kontinuita se vytratila už dávno. Původní logo neznali ani zasloužilí představitelé uměnověd, kteří v roce 1990, tedy v době restituce Masarykova jména po listopadové revoluci, vybírali nové logo odpovídající staronovému názvu univerzity. Jaké tedy bylo to původní?  

Kdy přesně vzniklo, nevíme. Můžeme se ale dopátrat jeho prvního užití. Došlo k němu v roce 1924, kdy univerzita vydala svoji první reprezentativní publikaci s názvem „Inaugurace rektorů“. Logo, tehdy nazývané znakem, bylo vytvořeno kaligrafickými iniciálami MU, jež byly umístěny nad sebou do heraldického štítu na pozadí baldachýnové drapérie. Na jejích záhybech je zřetelná zjednodušená variace obdobného motivu – nad sebou umístěných písmen MU.

A kdo je autorem grafického artefaktu? Známý malíř Eduard Milén. Tento proslul jako brněnský vedutista, vysokoškolský učitel a arbiter oficiálního umění éry socialismu. V roce 1924 to však byl mladík, který čerstvě přišel do Brna a teprve krátce pracoval jako ilustrátor v proslulé redakci Lidových novin na České ulici. Na první pohled však zaráží konzervativnost loga, což mladému Milénovi můžeme připsat jen stěží. Lze spíše předpokládat, že zadání v tomto duchu přišlo ze strany vedení nově vzniklé univerzity.

Ať tomu bylo jakkoliv, univerzita měla od doby svého konstituování logo, jež používala podobně jako dnes: na dopisní papír, publikace, pozvánky, a to až do doby, kdy její původní název zmizel pod tlakem politických událostí.

Zdroj: Archiv Masarykovy univerzity

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info