Ze Slovenska na MUNI!

Na Masarykově univerzitě studuje 5 400 Slováků. Chcete mezi ně patřit i vy? Nabízíme vám kvalitní vzdělání a příznivé podmínky studia. Na české vysoké škole neplatíte školné, náklady na život jsou srovnatelné a dostupnost je výborná – cesta z Bratislavy do moravské metropole trvá necelé 2 hodiny.

Platí pro vás téměř totéž co pro studenty z Česka

Pokud si vybíráte studijní program, s přehledem rovnou přejděte do sekce Nabídka studia.

1. Neplatíte školné

Studium u nás opravdu není dražší než na Slovensku. Neplatíte ani za sdružené studium, za specializace, studium na dvou fakultách nebo kombinované (dálkové) studium.

2. Náklady na život jsou srovnatelné

Ceny potravin a služeb v ČR a na Slovensku jsou srovnatelné. Každý student si může zažádat o ubytovací stipendium, které pokryje minimálně 1 z 10 měsíčních nájmů, získá studentskou slevu na městskou hromadnou dopravu, cestování autobusem a vlakem. Jen počítejte s tím, že si musíte směnit eura na koruny. Jinak u nás moc neutratíte.

A s jakými výdaji se tedy setkáte?

180 až 260 EUR

postel ve dvoulůžkovém pokoji na koleji nebo privátě

27 EUR

čtvrtletní jízdenka na MHD, tzv. šalinkarta

3,5 EUR

obvyklá cena za oběd v menze, ale najdete i levnější nebo dražší

2 až 4 EUR

párek v rohlíku, kebab nebo třeba burgr v hladovém okně

3. Bydlení se vždycky najde

Jednoduše můžete bydlet třeba na kolejích. Tedy po slovensky na internátech. Kapacita kolejí MUNI ale není nafukovací, takže neslíbíme postel každému studentovi. Funguje tzv. časová soutěž: když bude člověk rychle klikat, kolej je jeho.

Pokud má někdo pomalejší myš, najde si privát, kterých je v Brně spousta. Projděte si nabídku inzerátů v Informačním systému ještě v klidu na Slovensku a na prohlídky si uděláte do Brna výlet.

Bydlení na MUNI

4. Rozumíme si

Přijímačky a studijní materiály jsou v češtině, ale všude se domluvíte slovensky. Bakalářskou a magisterskou práci můžete v některých studijních programech odevzdat ve slovenštině.

Pozor, výjimkou jsou překladatelské programy, u kterých je znalost češtiny zásadní.

Martina Vranková

„MUNI som si vybrala hlavne preto, že je v Brne a to nie je až tak daleko od Trenčína odkiaľ pochádzam. Je to študentské mesto, stále sa tu niečo deje a to sa mi páči. Môžem ísť na jogu alebo na prednášku o niečom, čo ma zaujíma. Masarykova univezita ma tiež veľký vyber študijných odborov a mám možnosť študovať aj celouniverzitne predmety z iných fakúlt.“

Martina Vranková
studentka farmacie z Trenčína

Tohle je váš MUNIVERSE

Brno je fenomén, kde prostě chcete žít. Podívejte se, co vše tu na vás čeká.

Mapa MUNIVERSE

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info