Přijímačky – jaké jsou a jak na ně vyzrát

„Chci na Masarykovu univerzitu!“ Jestli vykřikujete tuto větu, máme opravdu radost. Teď potřebujete vědět, jak probíhají přijímačky. A taky jak je úspěšně zdolat. Čtěte dál – všechno vám povíme.

Připravte se na Test studijních předpokladů a možná „oborovky“

Na téměř všech fakultách budete vyplňovat Test studijních předpokladů.

Výjimkou je lékařská fakulta, kde budete skládat oborové testy z biologie, chemie, fyziky a somatologie. A také fakulta sportovních studií, kam se dostanete po složení praktické zkoušky z tělocviku a oborového testu.

Jiné podmínky má i fakulta sociálních studií. Zde si můžete vybrat mezi TSP a OSP a v obou případech vás čeká ještě test ze základů společenských věd.

I když si podáte přihlášky na více programů, Test studijních předpokladů budete dělat jen jednou.

Připravte se na kurzech

TSP – 60 otázek, 5 možností a 100 minut

V Testu studijních předpokladů budete odpovídat na 60 otázek v 6 subtestech – verbální, numerické, analytické a kritické myšlení, prostorová představivost a kulturní přehled. Na jejich zodpovězení máte 100 minut. Zadání testu je v češtině s výjimkou deseti položek v anglickém jazyce. U každé otázky máte na výběr z 5 možností, z nichž je jen jedna správná.

Jak funguje hodnocení?

 • správná odpověď: 1 bod
 • chybná odpověď: minus ¼ bodu
 • žádná odpověď: 0 bodů

Zkuste si minulé TSP Jak řešit úlohy

Slovníček

TSP („téespéčka“)
Test studijních předpokladů

OSP („óespéčka“)
test Obecných studijních předpokladů

OT („oborovky“)
oborový test

ZSV
test Základů společenských věd

„Na TSP jsem se začala pořádně chystat až týden před jejich termínem. Použila jsem asi 3 varianty testu z webu Muni – jeden pro seznámení s oddíly a úlohami, další dva už cvičně na čas. Potom jsem spočítala body a přibližný percentil. Nejvíc mi vyhovovalo numerické, verbální a kritické myšlení a kulturní přehled. Když jsem vyplnila tyhle čtyři a měla nějaký základ, pustila jsem se do dalších oddílů. Strategie naštěstí fungovala.“

Anna Laštovičková, Anna Laštovičková,
studentka anglistiky a mezinárodních vztahů

O výsledku rozhoduje percentil

Percentil vyjadřuje, kolik procent ostatních uchazečů odpovídalo stejně dobře nebo hůř než vy. Takže když máte percentil třeba 90, pak stejný nebo horší výsledek mělo 90 procent uchazečů.

Percentil, který k přijetí potřebujete, se u jednotlivých studijních programů i kombinací liší. A není předem stanovený – každý rok se číslo mění, protože se mění uchazeči a počet správných odpovědí. Podívejte se na výsledky přijímacího řízení z minulých let.

Způsob vyhodnocení oborových testů je u každého programu jiný.

Jak projít přijímacím řízením v 5 krocích

 • od 1. listopadu 2020 do 28. února 2021

  1) Podejte přihlášku

  Nepoženeme vás na poštu, ani do Brna, přihlášku vyplňte elektronicky.

  Čas na podání přihlášky máte od 1. listopadu 2020 do 28. února 2021. Cena jedné přihlášky se odvíjí podle jednotlivých fakult:

  • Lékařská fakulta: 800 Kč
  • Fakulta informatiky: 700 Kč
  • Přírodovědecká fakulta a fakulta sportovních studií: 650 Kč
  • Farmaceutická fakulta: 500 Kč
  • Fakulta sociálních studií 450 Kč 
  • všechny ostatní fakulty: 600 Kč
 • 2) Připravte se na přijímačky

  S přípravou rozhodně neotálejte - informace k příjímacím zkouškám i oborovým testům uvidíte ve své e-přihlášce.

 • 24.–25. dubna 2021

  3) Běžte na přijímačky

  Ve většině případů půjdete nejprve na Test studijních předpokladů, pak na případné oborové testy. Každý program má ale vlastní postupy a termíny.

 • 4) Zjistěte svůj percentil

  Zveřejňujeme jej on-line do 7 dnů od zkoušky. Poté se můžete podívat, jestli by vám minulý rok stačil k přijetí. Ale nezapomeňte, že letos to může být jinak. 

 • 5) Přečtěte si výsledek

  Test studijních předpokladů: Přijímací komise MUNI po svém zasedání zveřejňuje výsledky přijímaček. Dozvíte se je on-line ve své e-přihlášce
  Oborové testy: Přijímací komise fakult zasedají v různé doby, takže termín zveřejnění výsledků oborových testů není jednotný. Například komise přírodovědecké fakulty a fakulty sportovních studií zasedají nejpozději začátkem června, u filozofické fakulty v druhé polovině června.

 • Co se děje po přijetí

  Vyšlo to? Nevyšlo? Podívejte se, co se o se děje po přijetí na obor či více oborů.

Co když se nedostanete?

Pokud skončíte jen pár míst „pod čarou“, nevěšte hlavu. Většinou nenastoupí všichni přijatí studenti a jejich uvolněná místa zpravidla fakulta obsazuje studenty podle dosaženého pořadí. A když to nevyjde, nezoufejte a zkuste to příští rok znovu.

Kdybyste byli přesvědčeni, že jsme výsledek přijímacího řízení špatně vyhodnotili, podejte odvolání proti rozhodnutí. Ověříme, jestli jsme postupovali správně.

Tak jen do toho – podejte přihlášku. Držíme palce!

TSP pro uchazeče se specifickými nároky

Podle druhu a rozsahu zdravotního postižení vám můžeme formu testu přizpůsobit. Rozsah testu i způsob hodnocení ale zůstane stejný jako u standardního zadání.

Podívejte se na nabídku

 

Nevíte? Tápete?

Napište nám.

Víme úplně všechno a odpovídáme s úsměvem.
Můžete napsat na e-mail prihlaska@muni.cz, použít formulář nebo Facebook.

Často kladené dotazy

Diskusní fóra