Přijímačky – jaké jsou a jak na ně vyzrát

„Chci na Masarykovu univerzitu!“ Jestli vykřikujete tuto větu, máme opravdu radost. Teď potřebujete vědět, jak probíhají přijímačky. A taky jak je úspěšně zdolat. Čtěte dál – všechno vám povíme.

Jak funguje přijímací řízení na Masarykově univerzitě?

Na většině fakult budete vyplňovat Test studijních předpokladů (TSP).

Výjimkou je lékařská fakulta, kde budete skládat oborové testy z biologie, chemie, fyziky a dalších předmětů – podle toho, jaký si zvolíte obor. Podrobnosti najdete na stránkách jednotlivých oborů nebo webu lékařské fakulty. Další výjimkou je fakulta sportovních studií, kde se skládají oborové písemné testy a též praktické přijímací zkoušky z tělesné výchovy – obojí závisí na oboru, který si vyberete. Podrobnosti najdete na stránkách jednotlivých oborů nebo na webu fakulty sportovních studií.

Jiné podmínky má i fakulta sociálních studií, kde dostanete test Základů společenských věd, a následně si vyberete mezi TSP a OSP. I když si podáte přihlášky na více oborů, Test studijních předpokladů budete dělat jen jednou.

V případě některých oborů na filozofické, přírodovědecké a pedagogické fakultě budete muset absolvovat také oborový test. Detaily najdete u konkrétního oboru.

Připravte se na kurzech

TSP – 60 otázek, 5 možností a 100 minut

V Testu studijních předpokladů budete odpovídat na 60 otázek v 6 subtestech – verbální, numerické, analytické a kritické myšlení, prostorová představivost a kulturní přehled. Na jejich zodpovězení máte 100 minut. Zadání testu je v češtině s výjimkou deseti položek v anglickém jazyce. U každé otázky máte na výběr z 5 možností, z nichž je jen jedna správná.

Jak funguje hodnocení?

 • správná odpověď: 1 bod
 • chybná odpověď: minus ¼ bodu
 • žádná odpověď: 0 bodů

Zkuste si minulé TSP Přečtěte si návody

Slovníček

TSP („téespéčka“)
Test studijních předpokladů

OSP („óespéčka“)
test Obecných studijních předpokladů

OT („oborovky“)
oborový test

ZSV
test Základů společenských věd

O výsledku rozhoduje percentil

Percentil vyjadřuje, kolik procent ostatních uchazečů odpovídalo stejně dobře nebo hůř než vy. Takže když máte percentil třeba 90, pak stejný nebo horší výsledek mělo 90 procent uchazečů. Percentil, který k přijetí potřebujete, se u jednotlivých oborů liší. A není předem stanovený – každý rok se číslo mění, protože se mění uchazeči a počet správných odpovědí. Podívejte se na výsledky přijímacího řízení z minulých let.

Způsob vyhodnocení oborových testů je u každého oboru jiný.

„Na TSP jsem se začala pořádně chystat až týden před jejich termínem. Použila jsem asi 3 varianty testu z webu Muni – jeden pro seznámení s oddíly a úlohami, další dva už cvičně na čas. Potom jsem spočítala body a přibližný percentil. Nejvíc mi vyhovovalo numerické, verbální a kritické myšlení a kulturní přehled. Když jsem vyplnila tyhle čtyři a měla nějaký základ, pustila jsem se do dalších oddílů. Strategie naštěstí fungovala.“

Anna Laštovičková, Anna Laštovičková,
studentka anglistiky a mezinárodních vztahů

Jak projít přijímacím řízením v 5 krocích

 • od 1. listopadu 2017 do 28. února 2018

  1) Podejte přihlášku

  Nepoženeme vás na poštu, ani do Brna, přihlášku vyplňte elektronicky.

  Čas na podání přihlášky máte od 1. listopadu 2017 do 28. února 2018. Poplatek za jednu přihlášku činí 600 Kč, s výjimkou Fakulty sociálních studií (400 Kč).

 • 2) Čekejte na e-mail

  Odesláno? Pošleme vám upozornění mailem. Informace k příjímacím zkouškám i oborovým testům uvidíte ve své e-přihlášce.

 • 21.–22. dubna 2018

  3) Běžte na přijímačky

  Ve většině případů půjdete nejprve na Test studijních předpokladů, pak na případné oborové testy. Každý obor má ale vlastní postupy a termíny.

  TSP se uskuteční 21.–22. dubna 2018 ve více městech v Česku i na Slovensku.

 • 4) Zjistěte svůj percentil

  Zveřejňujeme jej on-line do 7 dnů od zkoušky. Poté se můžete podívat, jestli by vám minulý rok stačil k přijetí. Ale nezapomeňte, že letos to může být jinak. 

 • 5) Přečtěte si výsledek

  Test studijních předpokladů: Přijímací komise Muni po svém zasedání zveřejňuje výsledky přijímaček. Dozvíte se je on-line ve své e-přihlášce. Pokud jste nedělali OT, hned poté posíláme poštou i písemné rozhodnutí o přijetí/nepřijetí.
  Oborové testy: Přijímací komise fakult zasedají v různé doby, takže termín zveřejnění výsledků oborových testů není jednotný. Například komise přírodovědecké fakulty a fakulty sportovních studií zasedají nejpozději začátkem června, u filozofické fakulty v druhé polovině června.

Co když se nedostanete?

Pokud skončíte jen pár míst „pod čarou“, nevěšte hlavu. Většinou nenastoupí všichni přijatí studenti a jejich uvolněná místa zpravidla fakulta obsazuje studenty podle dosaženého pořadí. A když to nevyjde, nezoufejte a zkuste to příští rok znovu.

Kdybyste byli přesvědčeni, že jsme výsledek přijímacího řízení špatně vyhodnotili, podejte odvolání proti rozhodnutí. Ověříme, jestli jsme postupovali správně.

Tak jen do toho – podejte přihlášku. Držíme palce!

TSP pro uchazeče se specifickými nároky

Podle druhu a rozsahu zdravotního postižení vám můžeme formu testu přizpůsobit. Rozsah testu i způsob hodnocení ale zůstane stejný jako u standardního zadání.

Vyberte si obor

 

Nevíte? Tápete?

Napište nám.

Víme úplně všechno a odpovídáme s úsměvem.
Můžete napsat na e-mail prihlaska@muni.cz, použít formulář nebo Facebook.

Často kladené dotazy

Diskusní fóra

Ambasadoři MU
Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info