MUNI POMÁHÁ UKRAJINĚ

Masarykova univerzita v reakci na situaci na Ukrajině organizuje pomoc pro ukrajinské studenty, akademiky, zaměstnance MU a jejich rodiny. Na této stránce najdete informace týkající se pomoci, kterou zprostředkovává MU.

Potřebuji pomoc Chci pomáhat

Prohlášení kolegia rektora Masarykovy univerzity ze dne 1. listopadu 2022

Kolegium rektora Masarykovy univerzity – v čase mezi výročím vzniku samostatného československého státu a výročími listopadu 1939 a listopadu 1989 a při vědomí odkazu duchovního otce naší univerzity T. G. Masaryka – oslovuje všechny členy akademické obce, všechny studentky a studenty a všechny pracovníky univerzity s následujícím prohlášením a apelem.

ČÍST VÍCE

Prohlášení rektora

Vedení Masarykovy univerzity je hluboce znepokojeno vývojem dění na Ukrajině. MU je připravena projevit svou solidaritu a nabídnout v rámci svých možností pomocnou ruku občanům těžce zkoušené Ukrajiny.

Číst více

Prohlášení Akademického senátu MU

Akademický senát MU na dubnovém zasedání odsoudil útok Ruské federace na území suverénního státu Ukrajina a vyjádřil solidaritu s občany Ukrajiny a se členy akademických obcí ukrajinských univerzit i vědeckých institucí.

ČÍST VÍCE

Pomoc Ukrajině 

Masarykova univerzita zapojila do pomoci Ukrajině v různých oblastech prostřednictvím MUNI POMÁHÁ 1 020 dobrovolníků, získala na vzdělávací a humanitární účely MU celkem 1 324 tis. korun, podpořila stávající studenty MU z Ukrajiny stipendii, když v roce 2022 MU vyplatila ve stipendijním programu pro ukrajinské studenty 1 093 tis. korun. Poskytla také zaměstnání a uzavřela pracovní poměry s více než stovkou zaměstnanců z Ukrajiny. 

Přijímací řízení

Masarykova univerzita přijala v roce 2022 v mimořádném přijímacím řízení, které se týkalo studentů z Ukrajiny, 941 přihlášek ke studiu. 479 studentů  bylo ke studiu na 10 fakultách MU přijato. V roce 2023 se uchazeči z Ukrajiny mohli ke studiu přihlásit skrz standardní přijímací řízení.

Masarykova univerzita poskytla v roce 2022 zázemí pro uspořádání příjímacího řízení pro uchazeče o studium na ukrajinských vysokých školách. Testy na MU absolvovalo 1 800 uchazečů.

Potřebuji pomoc

 • Stipendia pro studenty z Ukrajiny

  MU připravila ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) stipendijní program pro ukrajinské studenty. Pro více informací se prosím obraťte na studijní, případně zahraniční oddělení své fakulty.

 • Doktorské studium

  Masarykova univerzita nabízí možnost konzultovat rozpracované disertační práce ukrajinským studentům mimo MU, kteří aktuálně nemohou konzultovat na domovské instituci. Zájemci se mohou obracet na adresu phd@rect.muni.cz. Sem je možné směřovat také různé dotazy uchazečů o doktorské studium na MU.

 • Pomoc v otázkách adaptace a integrace

  Kariérní centrum MU poskytuje poradenské a vzdělávací služby, podporu studentům z Ukrajiny v otázkách adaptace a zlepšení integračního procesu v nových podmínkách studia a na trhu práce.

  Více informací naleznete na tomto odkazu: https://kariera.muni.cz/uk

 • Psychologická pomoc

  Poradenské centrum MU nabízí Psychologické poradenství pro studenty MU i Krizovou psychologickou pomoc v ukrajinštině. Bližší informace naleznete zde.

 • Nabídka zaměstnání

  Masarykova univerzita nabízí možnost zaměstnání osob dotčených válečným konfliktem na Ukrajině. Nabídka volných pracovních míst je k dispozici zde. V případě, že máte zájem o zaměstnání na MU na jinou než inzerovanou pozici, zašlete nám svůj životopis s uvedením oboru, ve kterém chcete pracovat, na adresu hrmuni@rect.muni.cz.

 • Tlumočení do českého jazyka

  Pedagogická fakulta MU a její Katedra ruského jazyka a literatury a Ústav slavistiky Filozofické fakulty MU pomáhají ukrajinským občanům s tlumočením. Pokud potřebujete zajistit překlad, tlumočení, pište na pomoc@muni.cz.

  Pokud se chcete zapojit do pomoci jako překladatel, zaregistrujte se a vyplňte profil v aplikaci MUNI POMÁHÁ.

 • Ubytování na MU

  Masarykova univerzita nabídla v prvních týdnech po vypuknutí konfliktu ubytování těm, kteří byli válkou na Ukrajině zasaženi. Na kolejích MU, v centru Šlapanice a v pokojích a apartmánech Univerzitního centra Telč byla schopna poskytnout až 180 míst. Aktuálně je stávající nabízená kapacita ubytování obsazena.

 • Volnočasové aktivity

  Mendelovo muzeum MU nabízí pro ukrajinské rodiny vstup do expozice Genetika ZDARMA, připravuje také prohlídky muzea v ukrajinském jazyce.

  Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty MU poskytuje vstup do venkovního areálu zahrady pro ukrajinské občany ZDARMA. Více informaci najdete na webu botanické zahrady.

Užitečné odkazy pro občany Ukrajiny

Kontakt

Potřebujete pomoct?


e‑mail:

Přispějte na finanční pomoc Ukrajině

Masarykova univerzita vypsala v reakci na situaci na Ukrajině finanční pomoc určenou na vzdělávací a humanitární účely. Děkujeme všem, kteří přispějí na pomoc ukrajinským občanům. Více informací včetně aktuálně darované částky najdete na MUNI POMÁHÁ.

DAROVAT

Aktuality

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info