Jak na dopravu po Brně

Dorazil/a jsi na nádraží a nevíš, kudy dál? A jak se dostat z fakulty na fakultu? Připravili jsme pro tebe menšího průvodce. S námi se rozhodně neztratíš!

Brno se může zdát jako jeden velký labyrint. Čím mám jet a kam? Jak a kde si koupím jízdenku? Rozhodli jsme se proto udělat tvoji cestu co nejpříjemnější a připravit přehled nejdůležitějších informací o cestování v Brně, včetně map se zastávkami a jednotlivými fakultami!

Hned v úvodu se hodí říct, že nejčastější dopravní prostředek je v Brně šalina (neboli tramvaj), poté trolejbus nebo autobus. Pokud se budeš pohybovat v úplném centru Brna, všude dojdeš pohodlně pěšky!

Jak na jízdenky?

Pro cestu po Brně budeš vždy potřebovat jízdenku na dvě zóny (100+101), což ti bude stačit k návštěvě všech fakult. Jízdenku si můžeš koupit buď papírovou předem, nebo těsně před jízdou formou SMS či kartou ve voze. 

SMS jízdenka

SMS jízdenka

Jednou z možností je zakoupit SMS jízdenku v příslušném tvaru na číslo 90206. Tuto variantu mohou využít pouze studenti mající českého operátora, aktivovanou platbu prémium SMS a dostatečný kredit. Jízdenky platí v brněnských zónách (100+101, nezapočítává se zde cesta vlakem). Varianty jízdenek jsou následující

  • základní jízdenka na 75 min (tvar SMS: BRNO, cena 29 Kč)
  • jízdenka na 20 min (tvar SMS: BRNO20, cena 20 Kč)
  • celodenní jízdenka (tvar SMS: BRNOD, cena 99 Kč)
Papírová jízdenka z trafiky

Papírová jízdenka z trafiky

Klasickou papírovou jízdenku koupíš na autobusovém nebo vlakovém nádraží nebo v jakékoliv trafice. Jízdenky jsou minimálně vždy na 2 zóny (tedy brněnské 100+101), tudíž s nimi dojedeš na všechny fakulty. Nezapomeň si jízdenku po nástupu do šaliny označit! 

  • 15 minut (2 zóny) - 20 Kč
  • 60 minut (2 zóny) - 25 Kč
  • 90 minut (3 zóny) - 27 Kč

V Brně se neztratíš!

Pokud přijedeš do Brna autobusem nebo vlakem, určitě se ti bude hodit mapa hlavního nádraží (neboli hlaváku). Odtud najdeš spoje na všechny fakulty. Pro ty nejvíce v centru doporučujeme mapu s název Česká. V případě, že se chystáš do univerzitního kampusu (fakulty MED, SCI a SPORT), mrkni na mapu s názvem Kampus.

Mapy všech důležitých dopravních uzlů můžeš v klidu stáhnout do telefonu! Postupně je však budeme aktualizovat - sleduj proto datum aktualizace, ať máš tu nejnovější verzi!

Aktualizováno: 21. září 2023

Mapy ke stažení

Hlavní nádraží (Hlavas)

Pokud přijedeš do Brna autobusem nebo vlakem, tento dopravní uzel je pro tebe nejdůležitější! Z hlavního nádraží se šalinou dostaneš na všechny fakulty. 

Tramvají č. 1 směr Řečkovice se dopravíš na fakultu informatiky (FI) a na farmaceutickou fakultu (PHARM).

Stejnou tramvají ale v opačném směru (Pisárky) dojedeš na ekonomicko-správní fakultu (ECON).

Tramvají č. 8 směr Nemocnice Bohunice dojedeš  do univerzitního kampusu, kde sídlí lékařská fakulta (MED), přírodovědecká fakulta (SCI Kampus) a fakulta sportovních studií (SPORT) (doporučujeme prostudovat mapu "Kampus").

Tramvaj č. 2 směr Poříčí tě pohodlně dopraví na pedagogickou fakultu (PED).

Tramvaj č. 12 směr Technologický park tě dopraví na dopravní uzel Česká (stejně se jmenuje i tramvajová zastávka), odkud v pohodě dojdeš na fakultu sociálních studií (FSS). Na stejné lince o zastávku dál sídlí filozofická fakulta (ARTS) a na Konečného náměstí pak přírodovědecká fakulta (SCI Kotlářská). Pokud na České přestoupíš na tramvaj č. 3, dopravíš se na právnickou fakultu (LAW).

V některých případech existuje více spojů, které tě dopraví na danou zastávku. My zde pro přehlednost vypsali pouze jednu možnost :).

Česká

Sraz na České! To nejpravděpodobněji uslyšíš od jakékoliv party kamarádů, kteří se právě domlouvají, kde se v Brně sejdou. Vzhledem k ideální poloze kousek od centra je Česká vyhlášená jako "místo pro setkávání se". 

Z České pěšky dojdeš za zhruba 5 minutek na fakultu sociálních studií (FSS) a na program kariérního centra (který bude také na FSS). Do 10 minut dojdeš pěšky také na filozofickou fakultu (ARTS). Pokud nechceš jít pěšky, můžeš využít tramvaj č. 12 (směr Technologický park), která tě dopraví také na přírodovědeckou fakultu (SCI Kotlářská).

Tramvají č. 3 dojedeš na právnickou fakultu (LAW).

Na fakultu informatiky (FI) tě dopraví buď trolejbus 32, nebo tramvaj č. 6. Stejnou tramvají, ale o pár zastávek dál, je také farmaceutická fakulta (PHARM)

Tramvaj č. 5 tě dopraví na dopravní uzel Mendlovo náměstí (odkud můžeš přejet do Univerzitního kampusu na MED, SPORT a SCI), ale také na pedagogickou fakultu

Pokud na Mendlově nám. přestoupíš na tramvaj č. 1, dostaneš se na ekonomicko-správní fakultu

V některých případech existuje více spojů, které tě dopraví na danou zastávku. My zde pro přehlednost vypsali pouze jednu možnost :).

Kampus

Univerzitní kampus je velmi důležité místo, jelikož zde sídlí lékařská fakulta (MED), přírodovědecká fakulta (SCI)fakulta sportovních studií (SPORT).

Do kampusu se dostaneš pomocí trolejbusu 25, do kterého můžeš nastoupit buď na Konečného náměstí, nebo na Mendlově náměstí.

V rámci připraveného programu si u lékařské fakulty můžeš vybrat z programu Všeobecné lékařství nebo Zubní lékařství. Pokud jdeš na Všeobecné lékařství, sraz je přímo před vchodem do kampusu (červený bod označený jako MED). V případě, že jdeš na program Zubního lékařství, sraz je také přímo před vchodem do kampusu. 

Sraz na program nachystaný přírodovědeckou fakultou je také před univerzitním kampusem.

Cesta na fakultu sportovních studií trvá ze zastávky pěšky zhruba 10 minut.

Pokud budeš přejíždět mezi budovami a programem přírodovědecké fakulty, jeď trolejbusem 25 na zastávku Konečného náměstí. Pokud se chystáš na farmaceutickou fakultu, pokračuj až na zastávku Pionýrská. 

Konečného náměstí (Konečňák)

Konečného náměstí je důležitý uzel zejména pro studenty, kteří budou přejíždět mezi univerzitním kampusem a dalšími fakultami. 

Přímo na této zastávce nalezneš přírodovědeckou fakultu (Kotlářskou).

Pěšky se z Konečného nám. můžeš dostat také na právnickou fakultu (zhruba 10 minut) nebo se svézt jednu zastávku tramvají č. 3 nebo č. 10 na zastávku Rybkova.

Stejně tak můžeš dojít na filozofickou fakultu (ARTS), která je vzdálena asi 9 minut pěšky. 

Tramvaj č. 3, 10 a 12 tě doveze zpátky na dopravní uzel Česká. Pokud potřebuješ jet na hlavní nádraží, pokračuj tramvají č. 12.

Pionýrská

Pionýrská se ti bude hodit, pokud míříš z jiných fakult na farmaceutickou fakultu (PHARM) nebo na fakultu informatiky (FI). 

Na Pionýrskou se dostaneš z Mendlova náměstí/Konečného náměstí, České a Hlavního nádraží. Z Mendlova náměstí, resp. z Konečného náměstí se na Pionýrskou dostaneš trolejbusem 25. Z České tě na Pionýrskou dopraví tramvaj č. 6 (směr Královo pole, nádraží). Z Hlavního nádraží můžeš jet tramvají č. 1 směr Řečkovice. 

Mendlovo náměstí

Mendlovo náměstí patří mezi důležité dopravní uzly zvlášť pro ty, kteří plánují navštívit fakulty v univerzitním kampusu (MED, SCI, SPORT), pedagogickou nebo ekonomicko-správní fakultu. Na Mendlově náměstí však probíhá rozsáhlá rekonstrukce, proto ti aktuální mapu s odjezdy dodáme až v týdnu před samotnou akcí.

Již nyní ti však můžeme dát informace o tom, které spoje můžeš využít.

Na Mendlově nám. zastavuje trolejbus 25, jehož konečná zastávka je Univerzitní kampus. Zde sídlí lékařská fakulta (MED), přírodovědecká fakulta (SCI)fakulta sportovních studií (SPORT).

Tramvaj č. 1 směr Pisárky tě doveze na ekonomicko-správní fakultu (ECON). Opačným směrem (Řečkovice) se dostaneš na hlavní nádraží.

Na pedagogickou fakultu (PED) se v pohodě dostaneš pěšky zhruba za 7 minut nebo se můžeš popovézt tramvají 5 nebo 6 na zastávku Poříčí.

Stále tápeš?
Napiš nám.

Poradíme ti a pomůžeme s problémy.

Jsme tu pro tebe!


Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info