Doprava

MHD

Nejlepší způsob pohybu po Brně je pomocí městské hromadné dopravy (MHD). Tu zde zajišťuje Dopravní podnik města Brna a díky velmi husté síti linek je doprava velmi jednoduchá ve dne i v noci. Kromě tramvají (ty se v Brně nazývají šaliny), autobusů a trolejbusů je možné díky Integrovanému dopravnímu systému využívat i vlaky.

Noční rozjezdy

Jednou z nejlepších a nejpraktičtějších funkcí brněnského MHD, kterou jistě oceníte, je jeho noční provoz. Ten obstarávají tzv. rozjezdy. Od jedenácté večerní až do páté ranní hodiny se každou celou hodinu (navíc o půl dvanácté a o víkendu o půl jedné a půl druhé) rozjíždějí od hlavního vlakového nádraží autobusy do všech koutů města. Zhruba 5–10 minut před celou hodinou (a o víkendech i půlhodinou) se pak vracejí na Hlavní nádraží. Tam opět naberou další pasažéry a rozvezou je domů.

Cena

Jako studenti (na základě předložení karty ISIC nebo potvrzení o studiu) máte nárok na koupi předplacené slevové průkazky. Ta se v Brně nazývá šalinkarta a její ceny jsou k nalezení v tabulce jízdného. Vás bude zajímat především sloupec s nadpisem Studenti a řádek 100+101 (centrální zóny). Po letmém pohledu snadno zjistíte, že čtvrtletní šalinkartu pořídíte za 685 Kč a roční pak za 2 375 Kč.

Prodejní místa se nacházejí povětšinou v centru města a dále na vybraných vlakových nádražích a dalších dopravních uzlech. Centrální prodejnu najdete na ulici Novobranská v samotném centru města kousek od Hlavního nádraží nebo náměstí Svobody. Šalinkartu si můžete koupit i online.

Důležité odkazy:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info