Učí Angolu, jak si hrát s dětmi

  • 18. dubna 2009

Angola, země tisíců sirotků.
Pro mnohé ani není místo ve škole, říká Klára Jelínková, absolventka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Teď právě tamní katedra sociální pedagogiky „vyváží“ do Angoly vzdělání.

  • LN Povinná školní docházka v Angole existuje. O co se tam tedy Masarykova univerzita snaží?


Nejezdíme tam děti učit. Naším cílem je vybudovat, a to skutečně i postavit, sociálně-pedagogické centrum, které bude vzdělávat místní obyvatele pro práci s dětmi ve volném čase. Naučit je, co a hlavně jak dětem nabídnout, aby to pro ně mělo hlubší smysl a nešlo třeba jen o chvilkové sportovní vyžití s míčem.

  • LN Proč padla volba právě na Angolu?


Dlouho ji sužovaly války. Velkou část populace tak dnes tvoří děti do patnácti let, z nichž bohužel mnoho zůstalo bez rodičů, i když v poslední době se zdá, že namísto v sirotčincích se o ně starají ostatní členové rozvětvených rodin. Povinná školní docházka v zemi sice je, ale škol je málo a jejich úroveň není právě nejlepší. Děti docházejí na vyučování ve třech turnusech a pro všechny stejně kapacita škol ani nestačí a končí na ulici.

  • LN Projekt Angola běží již několik let. V jaké fázi je nyní?


Jeho hlavní část, na niž jsme získali desetimilionový grant od ministerstva zahraničních věcí, a na němž se finančně podílí i Masarykova univerzita, se datuje od loňska a rozplánovaná je do konce roku 2010. Během této doby by měla být ve městě Kuito v provincii Bié postavena budova centra. Pokud všechno půjde podle plánu, mělo by se tak stát za dva tři měsíce. Získáme tak adekvátní podmínky pro vzdělávání takzvaných animátorů volnočasových aktivit.


Další informace, fotografie nebo videa k události
Informace

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info