Informace o projektu

Informace o projektu
Biologie druhu Micaria sociabilis

Kód projektu
FRVS/1919/2006
Období řešení
1/2006 - 12/2006
Investor / Programový rámec / typ projektu
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Fakulta / Pracoviště MU
Přírodovědecká fakulta

O způsobu života pavouků rodu Micaria víme velmi málo, protože jejich biologií a ekologií se doposud nikdo výhradně nezabýval.
Cílem tohoto výzkumu je objasnit nejdůležitější aspekty způsobu života druhu Micaria sociabilis, konkrétně cirkadiální aktivitu, reprodukční chování, predační chování, mimikry a karyotyp.
Získané výsledky pomůžou ozřejmit evoluci mimikrií v tomto rodu a objasnit mezidruhové interakce s modelovým druhem mravenců. Zároveň výsledky budou moci být využity k ochraně tohoto kriticky ohroženého druhu.


Výsledky

Nejvyšší sezónní aktivita pavouka Micaria sociabilis byla během letních měsíců. Co se týče fenologie, tak k první pohlavní aktivitě dochází pravděpodobně během jarních měsíců, kdy je nejvyšší aktivita samců a subadultních samic. Subadultní samice se naposled svlékají a dochází k páření a vytváření kokonů. Nejvyšší aktivita juvenilů byla koncem léta a začátkem podzimu. Aktivita ustává na podzim, kdy v listopadu jsem už nenašel žádné jedince. Pavouci pravděpodobně přezimují ve stádiu dospělých samců a subadultních samic. Paření jsem pozoroval v laboratorních podmínkách a trvalo v průměru 3 minuty. Páření probíhalo v pářící poloze č. 3. V laboratorních podmínkách (květen, červenec) utkali samice 4 kokony. Počet vajíček v jednom kokonu byl v průměru od 1 do 5. Velkost jednoho kokonu byl v průměru 2 mm a velikost jednoho vajíčka byla 0,6 mm. Průměrná inkubační doba byla 16 dnů. Průměrná velikost čerstvě vylíhnutého mláděte byla 1,27 mm. Z každého kokonu se průměrně vylíhly 2 mláďata. Samice nestřežila kokon. V laboratorních podmínkách jsem sledoval preferenci kořisti a porovnával ji s teréními pozorováními. Jak v terénu, tak i v laboratorních podmínkách Micaria sociabilis preferovala chvostoskoky (Collembola) a zástupce rodu Diptera. Micaria sociablis využívá Batesovy mimikry a modelem je pravděpodobně mravenec Liometopum microcephalum. Micaria sociabilis má diurální aktivitu a nejaktivnější je od 12:00 do 15:00, kdy teplota habitatu a abundance mravence dosahovaly jedny z nejvyšších hodnot. Micaria sociabilis jako příklad užívání Batesovy mimikry budou použity a implementovány do učebních osnov předmětu Arachnologie (garant doc. S. Pekár). Výsledky budou dále poskytnuté správě CHKO- BR Pálava a snad přispějí k lepší ochraně tohoto kriticky ohroženého druhu. Výsledky byly dále prezentovány na evertebratologickém semináři (garant Dr. J. Schlaghamerský). Výsledky projektu byly prezentovány na konferencích, schůzích. Finální výsledky budou připraveny do formy publikace pro mezinárodní odborný časopis v příštím roce. národní Jarab M., 2006: Biology of Micaria sociabilis (Araneae, Gnaphosidae): preliminary results. – Zoologické dny, Brno 2006, 9.-10. února 2006 (přednáška) mezinárodní Jarab M., Pekár S., 2006: Biológia druhu Micaria sociabilis (Araneae, Gnaphosidae): predbežné výsledky.- vyročná členská schôdza Arachnologickej sekcie SES pri SAV, Turčianske múzeum Andreja Kmeťa v Martine, 23. března 2006 (přednáška). Jarab M., Pekar S., 2006: Biology of Micaria sociabilis (Araneae, Gnaphosidae): preliminary results. – In 23 European Colloquium of Arachnology, Sitges Barcelona, 3. – 8. září 2006 (poster) publikace Jarab M., Pekar S.,: Basic biology of Micaria sociabilis. (In prep.)

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info