Conversational Humour and Joint Fantisizing in Online Journalism

Název česky Konverzační humor a společné fantazírování v online žurnalistice
Autoři CHOVANEC Jan
Druh Kapitola v knize
Citace CHOVANEC, Jan. Conversational Humour and Joint Fantisizing in Online Journalism. In Chovanec, Jan and Isabel Ermida (eds.). Chovanec, Jan and Isabel Ermida (eds.) Language and Humour in the Media. 1. vyd. Newcastle upon Tyne: Cambridge Scholars Publishing, 2012. s. 139-161, 23 s. ISBN 1-4438-3894-2.
Originální jazyk angličtina
Obor Jazykověda
WWW http://www.c-s-p.org/Flyers/Language-and-Humour-in-the-Media1-4438-3894-2.htm
Klíčová slova live blogging; blogs; humour; conversational humour; language in the media; language of sportscasting; pseudo conversation; quasi-conversation; interpersonal function; ideational function; solidarity; bonding; language and football; football linguistics

Článek se zabývá lingvistickou konstrukcí humoru ve sportovním zpravodajství v internetových denících. Humor je vytvářen nejen s využitím inkongruit, aluzí a ironie, ale také je spoluvytvářen v kvasi-konverzační interakci mezi žurnalistou a jeho online obecenstvem. Humor podporuje interpersonální dimenzi takových textů (tj. spoluvytváří solidaritu mezi členy virtuální skupiny čtenářů), ale také funguje tako tematická výplň v okamžicích, kdy z nejrůznějších důvodů sportovní zápas neposkytuje dostatečný materiál ke komentování probíhajících událostí, tj. funguje kompenzačně ve vztahu k ideační ose komunikace. Kvazi-konverzační struktura daného žánru čtenářům umožňuje, aby se účastnili kolektivního humoru a dokonce se oddávali tzv. společnému fantazírování (joint fantasizing). Zjištění jsou ilustrována na materiálu online komentáře fotbalového utkání z britského deníku The Guardian.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info