Analytické zpracování MR obrazů v diagnostice farmakorezistentní epilepsie

Autoři PAIL Martin MAREČEK Radek BRÁZDIL Milan
Druh Článek v odborném periodiku
Citace PAIL, Martin, Radek MAREČEK a Milan BRÁZDIL. Analytické zpracování MR obrazů v diagnostice farmakorezistentní epilepsie. Neurologie pro praxi, Bratislava: SOLEN, 2012, roč. 13, č. 2, s. 89-92. ISSN 1213-1814.
Originální jazyk čeština
Obor Neurologie, neurochirurgie, neurovědy
WWW http://www.solen.sk/pdf/a2bead541469d3347187290a95d02d09.pdf
Klíčová slova voxel-based morphometry; automated curvilinear model; junctions; intractable epilepsy; focal cortical dysplasia

Epilepsie je jedno z nejčastějších závažných neurologických onemocnění. I přes významný pokrok v neurozobrazovacích metodách stále existuje mnoho strukturálních změn, které mohou být v kauzální souvislosti s epilepsií a jež nemusí být vizuálně prokázány při klasickém MR či CT vyšetření (např. řada malformací kortikálního vývoje). Bylo vytvořeno několik matematických metod, využívajících MR obrazy, k detekci morfologicky změněné tkáně a zvyšující tak citlivost vyšetření. V anglické literatuře se tyto postupy nazývají MRI postprocessing (Jackson et al., 2010). Tyto metody pak mohou výrazně napomáhat v detekci diskrétních epileptogenních lézí a stát se tak významnou součástí předoperačního vyšetření v rámci epileptochirurgického programu.

Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info