12. 10. 2016

Archeologové předvedou lidem práci s prospekčními přístroji

Ukázky práce s nejmodernějšími přístroji geofyzikální prospekce a komentované prohlídky aktuální výstavy čekají v sobotu 15. října všechny zájemce, kteří zamíří na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity (FF MU). Ústav archeologie a muzeologie se tímto způsobem připojuje k tradičním oslavám mezinárodního dne archeologie, který připadá na třetí říjnovou sobotu. Kromě prostor fakulty chystá rozsáhlý program také na výzkumné základně v Panské Lhotě u Jihlavy.

„Zveme na ukázku prospekčních metod, prohlídku výstavy Historická krajina Českomoravské vrchoviny nebo na výlet přímo na výzkumné pracoviště, kde návštěvníci zažijí pečení chleba a vaření ve středověké peci nebo si mohou vyzkoušet hledání „pokladů“ detektorem kovů,“ přiblížila program sobotního dne Ludmila Kaňáková z ústavu archeologie a muzeologie.

Lidé se budou moci také přítomných archeologů a archeoložek zeptat na jejich vědeckou práci, dozvědí se, podle jakých zásad se vede archeologický experiment a jak co funguje. „Například moderní prospekční přístroje umožňují základní průzkum lokalit bez jejich narušování, jsou tedy i cenným nástrojem památkové ochrany,“ uvedla Kaňáková.

V areálu FF MU v ulici Arna Nováka začne program v deset hodin dopoledne první komentovanou prohlídkou výstavy v prostorách ústřední knihovny, která se bude opakovat ještě v poledne. Od půl jedenácté pak budou pro zájemce nachystané ukázky práce s přístroji a výklad o možnostech jednotlivých metod, a to v prostoru fakultního nádvoří. Ukázky budou probíhat za každého počasí.

Na terénní výzkumné základně v Panské Lhotě pak začíná program již v devět hodin ráno a pokračuje až do odpoledne. „Všichni návštěvníci se budou moci aktivně zapojit. Mohou si vyrobit středověký pohár na hrnčířském kruhu, zjistit jaké vlastnosti mu dodají různé příměsi do keramické hlíny nebo vzít do ruky detektor a poznat podle pípnutí, jaký kov je skrytý v zemi,“ popsala program na výzkumné základně u Jihlavy Kaňáková.