16. 5. 2019

Biolog Josef Jiřičný bude čestným doktorem Masarykovy univerzity

Čestný doktorát Masarykovy univerzity v oboru biologických věd převezme v pátek 17. května molekulární biolog Josef Jiřičný, který působí na Spolkové vysoké škole technické v Curychu (ETH Zürich) a je také předsedou Mezinárodní vědecké rady MU. Odborník na výzkum rakoviny a opravy DNA bude v Mendelově refektáři Augustiniánského opatství v Brně v 10.00 oceněn za mimořádné vědecké zásluhy a rozvoj lidského poznání.

Josef Jiřičný

Josef Jiřičný se narodil v Praze, ale odešel z Československa krátce po okupaci země armádami zemí Varšavské smlouvy a vysokoškolská studia absolvoval v Anglii. Studoval chemii a biochemii a postupně se začal věnovat molekulární biologii a zkoumání DNA, tedy nositelky genetické informace. Od syntézy DNA přešel k výzkumu mechanismů jejích oprav po poškození souvisejících se vznikem nádorových onemocnění, především rakoviny tlustého střeva.

Po studiích vedl vlastní vědecký tým ve švýcarské Basileji, několik let vedl biochemickou sekci výzkumného ústavu v italské Pomezii, od roku 1996 působí na Curyšské univerzitě a od roku 2003 pak v prestižním institutu ETH. Během kariéry se mu s kolegy podařilo objevit čtyři nové bílkoviny podílející se na obnově poškozené genetické informace, jedna z nich je nezbytná pro embryonální vývoj, jedna chrání člověka před onemocněním ledvin a další dvě pak zabraňují nástupu rakoviny.

Od roku 2016 zastává Jiřičný post předsedy Mezinárodní vědecké rady MU, která přispívá k zavádění mezinárodní dobré praxe ve výzkumu a jejíž doporučení jsou významnou součástí řízení univerzity. Dlouhodobě také spolupracuje s vědci, kteří se na Masarykově univerzitě zabývají studiem opravných mechanismů DNA.

Masarykova univerzita byla založena zákonem číslo 50, který schválilo 28. ledna 1919 Národní shromáždění československé. Univerzita měla původně čtyři fakulty – filozofickou, lékařskou, právnickou a přírodovědeckou. Čestné doktoráty uděluje škola vynikajícím osobnostem, českým i zahraničním, jejichž tvůrčí přínos k rozvoji vědy, kultury a umění je mezinárodně uznáván. První získal v roce 1925 skladatel Leoš Janáček. Seznam oceněných je k dispozici na univerzitním webu www.muni.cz.

Stáhnout fotky .zip 8 777 kB