22. 7. 2018

Ceitec MU hledá dobrovolníky na zkoumání mozku. Pomůžou léčbě

Jestli se přenáší stres z prožitého pronásledování za holokaustu i na potomky zkoumají odborníci z Masarykovy univerzity. Hledají stále nové lidi, kteří by se mohli výzkumu účastnit, aby pomohli zpřesnit jeho výsledky. Aby měli srovnání, hledají vedle pronásledovaných lidí a jejich potomků i takové, kteří podobné situaci vystavení nebyli. Také proto zakládá Ceitec Masarykovy univerzity databázi dobrovolníků, kteří budou ochotní se podílet na tomto i desítkách dalších výzkumů, a přispět tak k rozvoji neurověd a hledání nových možností diagnostiky či léčby různých nemocí.

Databázi vytváří Laboratoř funkčního a multimodální zobrazování (MAFIL), v níž vědci za pomoci magnetické rezonance a dalších přístrojů hledají například velmi časné projevy Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby.

„Kromě pacientů se zkoumanou nemocí jsou vždy potřeba i zdraví lidé jako takzvaný kontrolní vzorek, který umožňuje hledat rozdíly ve struktuře mozku. Právě tito lidé se ale výzkumníkům těžko hledají. Vytvoření databáze dobrovolníků, které budou moci oslovovat s prosbou o účast na konkrétní studii, bychom jim mohli výrazně pomoci,“ vysvětlil celý záměr Lubomír Vojtíšek z laboratoře MAFIL.

Zápis prvních zájemců do databáze už začal, vědci by ale rádi získali okolo dvou tisíc aktivních kontaktů. Na webových stránkách Ceitecu MU mohou všichni zájemci o zařazení do ní vyplnit jednoduchý formulář, v němž vyplní informace o svém pohlaví a věku a přidají kontakt.

Odborníci také potřebují vědět, zda má dotyčný nějakou diagnózu, ale není třeba ji blíže upřesnit. „Nemáme žádné věkové ani jiné omezení, potřebujeme pestrou nabídku zájemců, protože provádíme desítky studií ročně a na každou jsou potřeba lidé s různými charakteristikami,“ zdůraznil Vojtíšek.

Každý, kdo se do databáze zapíše, bude mít také možnost zvolit si maximální možnou frekvenci, s jakou ho může laboratoř oslovovat. Kdo se nějaké studie zúčastní, může na vyžádání dostat snímek svého mozku a v některých případech také drobnou finanční odměnu.

Za tři roky fungování laboratoře jí prošlo na pět tisíc pacientů i dobrovolníků, kteří se účastnili stovek vědeckých studií.