7. 12. 2020

Dobrovolníci pomáhají seniorům z Univerzity třetího věku

Prostřednictvím vysílání na Youtube probíhají 4 kurzy základního programu a kurz pro absolventy. Kromě kurzů základního programu se distančně konají rovněž semestrální tematicky zaměřené kurzy, ty se odehrávají na platformě Microsoft Teams.

Nabídka krátkodobých kurzů je bohatá, tradiční kurzy o astronomii, trénování paměti či Latinské Americe doplňují nové kurzy, jakými jsou úvod do českého znakového jazyka, genealogie či kurz o rodu Lichtenštejnů. Přestože mnoho seniorů je velmi technicky nadaných stále se najdou takoví, kteří potřebují s technikou pomoci. „Nechtěli jsme, aby méně technicky zdatní senioři přišli o možnost distančního vzdělávání, proto jsme navázali spolupráci s dobrovolnickým centrem MUNI POMÁHÁ.“ upřesňuje Barbora Hašková, vedoucí oddělení celoživotního vzdělávání, pod které Univerzita třetího věku spadá. Dobrovolníci jsou k dispozici v časech přednášek a mohou seniorům pomoci buď po telefonu nebo přijet přímo k nim domů. „V mobilní aplikaci MUNI POMÁHÁ mají dobrovolníci možnost označit, že chtějí pomáhat přímo v oblasti IT nebo vzdělávání seniorů, díky tomu se nám daří najít ty pravé dobrovolníky na pomoc Univerzitě třetího věku rychle.“ doplňuje koordinátorka dobrovolníků Barbora Hauserová.

S dobrovolníky máme velmi pozitivní zkušenost, jsou flexibilní a nedělá jim problém navštívit naše posluchače u nich doma. Pro naše posluchače je to velká pomoc, když se nám nedaří je navést po telefonu." konstatuje Markéta Jelínková, která distanční kurzy pro seniory připravuje. Ukazuje to příběh paní Ludmily, které se nedařilo ani po dlouhém telefonickém hovoru přihlásit právě do aplikace Microsoft Teams, kde se chtěla připojit k astronomickému kurzu. „Po kontaktování dobrovolnického centra navštívil paní hned druhý den dobrovolník. Ten ale zjistil, že ke spuštění je potřeba přeinstalovat celý systém, což vyžadovalo několik hodin, které nemohl poskytnout. Dobrovolnické centrum prakticky obratem našlo druhého dobrovolníka, který se za paní zastavil i přesto, že byla sobota a problém zdárně vyřešil." 

Bez pomoci a ochoty obou dobrovolníků by paní Ludmila přednášky sledovat nemohla, měla proto velkou radost, že se problém podařilo vyřešit úspěšně a velmi rychle. „Jsme moc rádi, že spolupráce s MUNI POMÁHÁ, kterou jsme navázali již na jaře nadále funguje a naši senioři tak nemusí mít obavu se do kurzů přihlásit ani pokud počítač příliš neovládají," uzavírá Hašková.

Kontakt:

Ing. Bc. Barbora Hašková, vedoucí oddělení celoživotního vzdělávání MU

tel.: 602 761 464, e-mail: haskova@rect.muni.cz, www.u3v.muni.cz

 

 

Stáhnout článek .pdf 141 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info