2. 5. 2018

Filmový večer v kině Scala upozorní na arménskou kulturní genocidu

Upozornit na ničení starých arménských památek na území dnešního Turecka a na středověkou arménskou kulturu obecně má 10. května filmový večer v Univerzitním kině Scala s názvem Kulturní genocida, paměť a krása. Promítání dvou filmů a přednášku organizuje Centrum raně středověkých studií Masarykovy univerzity. Jeho vyučující a studenti akci vymysleli na základě zážitků, které si přivezli z návštěvy dotčené oblasti.

Strávili tam několik dní v říjnu minulého roku a zaznamenali systematické pokusy o ničení starých arménských památek, které stojí na dnešním tureckém území nedaleko od arménských hranic. „Při akci se chceme zamyslet nad tím, jaká je role materiální kultury ve formování lidských dějin obecně a konkrétně nad tím, co znamená kulturní a umělecká minulost pro Arménii. Mezi lety 1915 až 1918 bylo zabito na přímý rozkaz Mladoturecké vlády 1,5 milionu Arménů. Kulturní genocida ale v oblasti pokračuje ještě dnes,“ vysvětlil vedoucí centra Ivan Foletti, na co má večer upozornit. Promítání začíná v 18 hodin.

Podle Folletiho se bude sice mluvit o umění středověkém, celý problém je ale velmi aktuální. „Pokud si necháme zničit svoji kulturu, přestáváme jako společnost existovat. Těžko se to představuje, ale pokud by nám Čechům někdo zničil Pražský hrad, ztratíme část sebe,“ zdůraznil vědec, proč by měly problémy relativně vzdálené Arménie Brno zajímat.

Dva promítané snímky pochází z výzkumného pobytu, při kterém historici umění viděli mimo jiné ruiny města Ani, středověké metropole Arménie, která se v roce 2015 dostala na seznam kulturního dědictví UNESCO. Historické město aktuálně prochází rekonstrukcí, ale podle dokladů z místa zásahy nerespektují jeho původní vzhled a podle historiků je možné si je vykládat jako záměrné ničení památek. Na některých stavbách v oblasti je navíc patrné, že je cíleně poškodila vojenská technika.