8. 12. 2017

Masarykova univerzita mění vizuální styl. Dodá ho Studio Najbrt

Nové logo a na to navázaný jednotný vizuální styl začne během příštího roku postupně zavádět Masarykova univerzita. Škola si ho nadělí k blížícímu se 100. výročí, které připadá na 28. leden 2019. Ve výběrovém řízení na dodavatele loga vyhrálo pražské Studio Najbrt, které uspělo s návrhem odkazujícím k funkcionalistické tradici. Nový vizuál stojí na zcela novém písmu a logu Muni provedeném právě v tomto písmu.

Univerzita mění tvář po mnoha letech, předchozí logo tvořené písmeny M a U obkroužené latinským nápisem Universitas Masarykiana Brunensis používala od roku 1990. „Současné logo vznikalo ve spěchu a je poplatné době, kdy se mnohé vysoké školy prezentovaly značkami ve tvaru pečeti, i když to v řadě případů nemělo žádnou historickou souvislost. Ke 100. výročí potřebujeme takové logo, které bude prezentovat moderního ducha a charakter naší univerzity, jako je důraz na funkčnost a efektivitu, ale i sebevědomí a odvaha hledat nová řešení,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Vítězné Studio Najbrt vzešlo z dvoukolového výběrového řízení. Univerzita nejdřív oslovila přední studia v oboru a nadějné mladé tvůrce, kteří dodali návrhy, z nichž porota vybrala dva pro další rozpracování. Účastníci soutěže dostali za úkol vytvořit základní logotyp, grafické zpracování názvu Masarykova univerzita, navrhnout barevnost, písmo a celý systém fungování jednotlivých prvků. Desetičlenná porota složená z odborníků na design, zaměstnanců a studentů univerzity nakonec vybrala právě Studio Najbrt, u jehož návrhu hodnotitelé ocenili hlavně celkovou myšlenku a propracovaný systém aplikací.

Koncept nového vizuálního stylu stojí na písmu a logotypu Muni. „Vychází z myšlenky funkcionalismu, meziválečné doby a ideálů, které si s nimi spojujeme. Myslíme si totiž, že se překrývají i s hodnotami Masarykovy univerzity. Proto je vizuální styl účelný a jednoduchý,“ vysvětlil Aleš Najbrt. Totéž platí také pro originální monospace písmo, v němž každý písmový znak zabírá stejný prostor, což odkazuje na rovnost příležitostí a demokratičnost, jež jsou také doménou akademického prostředí.

Jednotlivé prvky vizuálního stylu začne univerzita postupně aplikovat od března příštího roku. První diplomy s novým logem dostanou studenti promující v říjnu.

Stáhnout fotky .7z 43 371 kB
Zhlédnout video