13. 10. 2022

Masarykova univerzita udělila čestné doktoráty

Seznam nositelů čestné vědecké hodnosti doctor honoris causa Masarykovy univerzity se rozrostl o dvě jména. Vedení univerzity se rozhodlo tímto titulem v oboru muzikologie ocenit amerického profesora Michaela Beckermana, jenž významnou část svého života zasvětil české hudbě, a také v oboru hospodářská politika jednoho z nejuznávanějších světových odborníků v oboru dopravní ekonomie profesora Chrise Nashe z Velké Británie.

První kontakt profesora Michaela Beckermana, rodáka z New Yorku a absolventa Columbia University v oboru filozofie a umění, s Masarykovou univerzitou přišel již na konci 70. let minulého století, kdy získal stipendium na pobyt v Brně. Jeho zaujetí pro českou kulturu – a speciálně Leoše Janáčka – otevřelo inspirující průhledy také do díla Antonína Dvořáka či Bohuslava Martinů. V roce 1982 dokončil disertaci Janáček’s Theorethical Works a o šest let později uspořádal v americkém St. Louis konferenci o Janáčkovi a české hudbě, která se stala legendární. Profesor Beckerman stál také například u zrodu organizace OREL oživující odkaz hudebníků pronásledovaných v období nacismu a aktivně se podílí na činnosti Institutu terezínských skladatelů. Jednasedmdesátiletý čerstvý držitel čestného doktorátu Masarykovy univerzity byl po převzetí ocenění hluboce dojatý.

„Tato nádherná slavnost mi připomíná, jak vřele nás s manželkou zde před téměř 45 lety přivítali, a to i přes hrozbu, kterou jsme tehdy pro naše přátele nevědomky byli, neboť tehdy jsme netušili, že existuje něco jako ´tajná policie´. Brno je skvělé město, je místem ambicí, inteligence, důvtipu a originality. A Masarykova univerzita, která před téměř stoletím udělila svůj první čestný doktorát právě Janáčkovi, je skvělá instituce vyššího vzdělávání. Všechna tato tři jména – Janáček, Masarykova univerzita a Brno – trvala na zachování místního ducha, ale díky svým kvalitám dosáhla mezinárodního věhlasu. Nemohu být hrdější na to, že jsem, byť jen malou součástí toho všeho.“

Dalším nositelem čestné vědecké hodnosti Masarykovy univerzity se stal profesor dopravní ekonomie na Institutu dopravních studií Univerzity v Leedsu profesor Chris Nash, jenž působil také jako odborný poradce parlamentu Spojeného království, Evropské komise a Evropské skupiny ministrů dopravy. Profesor Nash zásadně ovlivnil vývoj celé řady témat v oblasti dopravní ekonomie a jeho publikace často představovaly významné posuny v oboru. Ovlivnil např. podobu evropské železniční reformy v posledních třiceti letech a v oblasti vysokorychlostních tratí např. důsledně poukazoval na to, za jakých ekonomických podmínek dává jejich výstavba smysl a kdy je naopak pouhým plýtváním zdroji daňových poplatníků. Od r. 2016 je také hostujícím profesorem a hlavním poradcem Institutu pro dopravní ekonomii, geografii a politiku na Masarykově univerzitě v Brně.

„Při zkoumání nějaké odvětví jsem vždy považoval za nesmírně důležité učit se od těch, kteří v něm působí. Stejně klíčovým ponaučením je i důležitost týmové spolupráce s vynikajícími kolegy. Mnoho lidí, se kterými jsem v posledních letech pracoval, byli zaměstnanci Masarykovy univerzity a chtěl bych jim poděkovat za to, co mě naučili, a za přátelství, která mi poskytli. Přeji jim i univerzitě mnoho úspěchů do budoucna,“ uvedl Chris Nash, jenž navázal kontakt s Masarykovou univerzitou v roce 2015, kdy se zúčastnil kulatého stolu, který byl na Ekonomicko‑správní fakultě pořádán na téma zavádění konkurence na trhu železničních dopravních služeb. Spolupráce s profesorem Nashem sehrála významnou roli i při získání projektu Nová mobilita zaměřeného na analýzu přínosů a rizik budování vysokorychlostních železničních tratí.

„Je mi ctí ocenit titulem doctor honoris causa Masarykovy univerzity profesora Beckermana a profesora Nashe, neboť oba se významným způsobem zasloužili o rozkvět naší univerzity a svým přínosem dali ostatním příklad hodný napodobení. I když jejich spojení s Brnem a naší univerzitou vznikalo odlišným způsobem a v jiné době, jejich vědecké zásluhy jsou mimořádné a nezpochybnitelné, stejně jako jejich celoživotní snaha o rozvoj lidského poznání,“ uzavřel rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Stáhnout fotky .zip 2 299 kB