10. 5. 2022

Masarykova univerzita vydává knihu k výročí narození skladatele Jana Nováka

Česko-anglická kniha má název Umělec nesmí nikdy ztratit odvahu / An Artist Must Never Lose Courage a jejími autory jsou Martin Flašar a Pavel Žůrek. „Jedná se o vůbec první knihu věnovanou brněnskému exilovému skladateli Janu Novákovi, který by 8. dubna 1921 oslavil 100 let od narození. Kniha je postavena na nedávno objevené korespondenci s jeho učitelem Bohuslavem Martinů a zarámována situací kulturní politiky padesátých let 20. století,” zdůraznil Martin Flašar z Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty MU.

Více než čtyř set stránkový svazek doplňují fotografie a faksimile archivních dokumentů, obsahuje též přehledový soupis Novákova díla a jeho život v datech. „Kniha v základních obrysech přibližuje střet velkých a malých dějin, tedy osobní a tvůrčí život na pozadí politického neklidu 40. a 50. let 20. století. Novák se celý život vyrovnával zejména se vzorem svého učitele, Bohuslava Martinů. Na jedné straně ho obdivoval a propagoval jeho dílo, na druhé straně si byl jako skladatel vědom hrozícího epigonství a snažil se jít vlastní cestou,“ uvedl Flašar.

Jan Novák v roce 1968 emigroval do Dánska, později do Itálie a Německa. Do roku 1989 se proto ve své rodné zemi nesměl hrát. „Po roce 1968 jeho hudba zmizela nejen z koncertních pódií, ale například i z hudebních slovníků. Výhodou jeho hudby je, že je velmi komunikativní a srozumitelná. Jana Nováka hudba především obrovsky bavila a chtěl, aby bavila i posluchače. Zní to možná banálně, ale vysvětluje to jeho ironii a skepsi vůči technikám nové hudby i fakt, že na jeho skladby reaguje pozitivně i nepoučené publikum,“ podotýká Flašar s tím, že po roce 1989 dochází k restauraci jeho díla v kontextu české hudební kultury.

100. výročí skladatelova narození připomene odhalení pamětní desky: v sobotu 14. května v 15.00 hodin v parku U lva u přehrady v Brně-Kníničkách. Akt odhalení doplní hudební ukázky v provedení souboru Indigo Quartet.

Během čtrnácti let, které Jan Novák v Kníničkách strávil, zkomponoval téměř všechnu svou filmovou hudbu, dále například Filharmonické tance, Koncert pro dva klavíry a orchestr nebo kantátu Dido. Přírodu obklopující přehradu Novák zvěčnil ve skladbě Ioci vernales oslavující jaro, v níž kromě zpěvu a nástrojů znějí z magnetofonového pásku i hlasy ptáků z místních lesů. Sám k tomu poznamenal: „Mám na přehradě rozkošný statek se strakapúdy, brhlíky, modřinkami, sýkorkami a podobně, který bych jen tak nevyměnil za nějakou světskou slávu – polní trávu.“ Z dochovaných vzpomínek je zřejmé, že Novák byl v Kníničkách šťastný: rád plaval v přehradě a procházel se kolem ní.

Kniha: Umělec nesmí nikdy ztratit odvahu / An Artist Must Never Lose Courage
Česko-anglická publikace vydaná u příležitosti 100. výročí narození Jana Nováka (1921 - 1984)
Autoři: Martin Flašar, Pavel Žůrek
Kniha má 423 stran a vydala ji Masarykova univerzita v Brně.

Stáhnout fotky .zip 24 290 kB