27. 5. 2020

Mendelovo muzeum spouští virtuální prohlídku

Zpřístupnit Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity (MU) a také část Augustiniánského opatství lidem, kteří je nemohou navštívit osobně například kvůli omezením souvisejícím s koronavirovou epidemií, umožní nová virtuální prohlídka těchto prostor. Připravilo ji Mendelovo muzeum MU ve spolupráci s opatstvím a je od dnešního dnes k vidění na tomto odkazu https://mendelmuseum.muni.cz/#virtualni-prohlidka.

Expozice v Mendelově muzeu Masarykovy univerzity. 

Volně průchozí trojrozměrný pohled do muzea a opatství je složený z 360° fotografií a u zajímavých míst najdou zájemci také vysvětlující texty či nahrávky, které jsou v češtině i angličtině. Návštěvníci se díky virtuální prohlídce dostanou do prostor stálé expozice věnované osobnosti Gregora Johanna Mendela, prohlédnou si Mendelův refektář, knihovnu opatství a také včelín v jeho zahradě.

„Chceme lidem představit jednoho z nejvýznamnějších českých vědců a nalákat ty, kteří mohou, aby se přišli do muzea podívat osobně, zažili genius loci tohoto místa a dozvěděli se také mnohem víc informací o Mendelovi a jeho práci,“ uvedla ředitelka Mendelova muzea Blanka Křížová.

Muzeum se po omezení provozu v době epidemie nemoci COVID-19 znovu otevře návštěvníkům 2. června ve standardních návštěvních hodinách. „Mnozí návštěvníci a především ti ze zahraničí se k ale nám ještě delší čas nedostanou a právě oni mohou nahlédnout do muzea a míst, kde Mendel působil, alespoň virtuálně,“ podotkla Křížová.

Spolu s novou virtuální prohlídkou připravilo Mendelovo muzeum MU také nový anglický překlad nejzásadnějšího Mendelova díla – Pokusy s rostlinnými hybridy, tedy Experiments on Plant Hybrids. „Anglický překlad tohoto díla včetně komentáře je od roku 2016 dostupný v online verzi na stránkách Britské společnosti pro historii vědy. Tištěná verze vznikla spoluprací obou zmíněných institucí a vydalo ji univerzitní nakladatelství Munipress. Jde o nejkomplexnější anglický překlad prezentovaný současně s německým originálem včetně kopie Mendelova rukopisu, s předmluvou nobelisty Paula Nurse a komentáři renomovaných vědců,“ dodala Křížová.

Původní online verze spisu je dostupná zde:
https://www.bshs.org.uk/bshs-translations/mendel/2016?page=1

Knihu je možné zakoupit zde:
https://munishop.muni.cz/obchod/knihy/experiments-on-plant-hybrids-00000079554

 


Mendelovo muzeum má počátky v roce 2000. O dva roky později byla v prostorách Augustiniánského opatství otevřena výstava Génius genetiky, oslava Gregora Mendela vědou a uměním, která se stala základem stálé expozice. V roce 2007 převzala správu Mendelova muzea Masarykova univerzita. Kromě současné stálé expozice Gregor Johann Mendel – příběh skromného genia najdou návštěvníci v prostorách muzea také výstavu věnovanou genetice. V Mendelově refektáři se každoročně konají přednášky světových vědců včetně nositelů Nobelovy ceny v rámci série Mendel Lectures.

Stáhnout článek .pdf 275 kB
Stáhnout fotky .zip 29 141 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info