27. 2. 2017

Masarykova univerzita přivítá dva nositele Nobelovy ceny

Hned dva nositele Nobelovy ceny bude hostit jarní část tradiční přednáškové série Mendel Lectures, kterou pořádá Masarykova univerzita (MU) společně s Mezinárodním centrem klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC). Jako první vystoupí 2. března v refektáři Mendelova muzea izraelská odbornice na krystalografii Ada Yonath, 18. května pak americký chemik Paul Modrich. O tématech z oblasti buněčné a molekulární biologie a genetiky budou na jaře v Brně přednášet další tři světoví odborníci.

Ada Yonath získala spolu s Venkatramanenm Ramakrishnanem a Thomasem Steitzem Nobelovu cenu za chemii v roce 2009, a to za objasnění struktury a funkce ribozomu. Ribozomy jsou buněčné struktury zodpovědné za vytváření bílkovin nezbytných pro činnost organismu. Syntetizují je na základě informací z DNA. Yonath bude mít v Brně přednášku ve čtvrtek 2. března od 17.00 v Mendelově muzeu, a to na téma Genetické přístroje: Od Mendela ke klíčovým otázkám současné medicíny.

Yonath byla první izraelskou vědkyní, která získala Nobelovu cenu. V současnosti působí na Weizmannově institutu věd, který patří mezi nejprestižnější vědecká pracoviště ve světě. Její přínos světové vědě ocení také Mendelova univerzita v Brně, která jí o den později předá čestný doktorát.

Další nobelista navštíví Brno 18. května. Chemik Paul Modrich bude mít v rámci Mendel Lectures přenášku na téma mechanismů oprav poškozené DNA. Právě za tuto oblast získal před dvěma lety Nobelovu cenu, a to spolu s Tomasem Lindahlem a Azizem Sancarem. Modrich přispěl ke znalostem o opravách DNA, jako nositelky genetické informace, když popsal mechanismus, kterým buňky opravují části DNA, které jsou po jejím kopírování špatně spárované. Americký chemik v současnosti působí na Dukeově univerzitě a jako výzkumník v Howard Hughes Medical Institute.

V rámci Mendel Lectures, které se pravidelně konají od roku 2004 a hostili již více než 90 nejvýznamnějších světových vědců včetně 10 nobelistů, budou na jaře zájemcům z řad odborníků i veřejnosti přednášet také Australan Peter Donnelly, americký nefrolog Friedhelm Hildebrandt a britský biolog David Tollervey. Podrobnosti naleznete na stránkách mendellectures.muni.cz.