22. 5. 2023

Na Pedagogické fakultě MU skončil také třetí pedagog podezřelý z nevhodného chování

Vedení Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity se rozloučilo i se třetím pedagogem spojeným s případy nevhodného chování na Katedře tělesné výchovy a výchovy ke zdraví. Zmíněný pracovník nepřišel do kontaktu se studujícími od února, kdy univerzita obdržela podnět, na jehož základě začala celou věc prošetřovat. Pracovní poměr byl ukončen dohodou.

Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity pokračuje v nastoupené cestě nulové tolerance nevhodného chování a v přijímání opatření, aby se podobné případy, jaké byly zveřejněny v médiích na počátku roku, v budoucnu neopakovaly. Z těchto důvodů byl ukončen dohodou pracovní poměr také se třetím pedagogem spojeným s Katedrou tělesné výchovy a výchovy ke zdraví. „Jde o pedagoga, ke kterému se medializované případy primárně nevztahovaly, ale na jehož chování jsme podnět obdrželi prakticky vzápětí. Pedagog od nahlášení podnětu do jeho vyřešení nevyučoval a nebyl se studujícími v kontaktu. Ráda bych poděkovala za důvěru všem, kteří se nám ozvali. Každý podnět bereme vážně a všem, kterých se nevhodné chování nějakým způsobem dotklo, bych se chtěla ještě jednou omluvit,“ uvedla děkanka Pedagogické fakulty MU Simona Koryčánková, která i nadále pokračuje v nastavování systémových kroků, aby rizika nežádoucího chování byla snížena na minimum. „Pracujeme na reorganizaci původní Katedry tělesné výchovy a výchovy ke zdraví. Její součástí je také nastavení celofakultního rámce pro realizaci sportovních a terénních kurzů. Za důležité považujeme i školení vyučujících v otázkách zajištění otevřeného a respektujícího prostředí ve výuce.“

Od obdržení podnětu na nevhodné chování třetího pedagoga až do jeho vyřešení uplynuly zhruba tři měsíce. „Tento problém byl závažný a jeho řešení si vyžádalo určitý čas. Doufám, že se do budoucna podaří nastavit všechna pravidla tak, aby univerzita i fakulta dokázaly tyto problémy řešit rychle a efektivně,“ dodal advokát Pavel Uhl, jenž Masarykovu univerzitu v jednáních zastupoval a v minulosti byl pověřen také externí kontrolou celého původního podnětu z května loňského roku.

Masarykova univerzita současně pověřila novou univerzitní ochránkyni práv Evu Janovičovou ustavením revizní komise složené z univerzitních odborných kapacit. Komise se bude zabývat vyhodnocováním doposud platných metodik a postupů na základě dosavadních zkušeností a vypracovaných nezávislých externích posudků. Ve svých kompetencích má i případnou tvorbu dalších systémových opatření. Revizní komise se skládá z 12 členů, jedním z nich je např. prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie MU Radim Polčák: „Oceňuji, že se fakulta k tomuto třetímu případu postavila čelem a že celou věc řešila navzdory různým těžkostem a právním překážkám s plným nasazením, razantně a důkladně. Věřím, že je to ve výsledku jasný signál a příklad pro podobné případy. Vznik revizní komise považuji za přínosný, neboť praxe nám ukázala, že ani právo zde není úplně bezzubé, jak by se mohlo zdát z mediálních vystoupení různých populárních osobností poslední doby. Navíc se ukázalo, že některé doporučované postupy určitých neziskových organizací, na které jsme se původně spoléhali, mají své rezervy.“