1. 10. 2018

Noc vědců na MUNI nabídne sedm zón

Naklonovat si příšerku podle DNA, zjistit, jaké vědecké metody se používají při hledání pachatele trestného činu, zkusit si navrhnout obálku vědeckého časopisu nebo zjistit, jak jsou chráněné peníze, můžou návštěvníci Noci vědců, kteří zavítají do vědeckých zón Masarykovy univerzity. V pátek 5. října jich bude od 18 hodiny připraveno hned sedm. Propojí je bezplatná autobusová linka.

Letošní ročník Noci vědců má podtitul 100 let české vědy a odborníci z Masarykovy univerzity budou připomínat i významné objevy a vývoj jednotlivých oborů. Program přístupný všem generacím návštěvníku připravilo devět fakult a další univerzitní pracoviště.

Budova fakulty informatiky bude hostit i ekonomy a láká třeba na programování pro celou rodinu, výpravu do pravěku IT nebo na manažerské hry a také přednášku o tom, jak lépe nakupovat. Letos se návštěvníkům otevře i nedaleká právnická fakulta, kde je možnost podívat se třeba na simulované soudní jednání.

V centru města budou otevřené také zóny na filozofické fakultě s výstavou fotografií zachycujících sto let každodenního života, zábavnou historii nebo hrátky s cizími jazyky. Na fakultě sociálních studií si zájemci vyzkouší moderování počasí v televizi nebo živého vysílání v rádiu. Projekt Listování pak představí Nejlepší knihu o fake news.

Přírodovědecká fakulta bude tradičně na dvou místech, v centru Brna v areálu v Kotlářské ulici nabídne návštěvníkům noční prohlídku skleníků botanické zahrady, experimenty s teplem a teplotou, cestu do pravěku nebo výbuch sopky. A k vidění bude i dinosauří zub.

Další program nabídne univerzitní kampus v Bohunicích, který společně nachystali lékařská fakulta, fakulta sportovních studií, druhá část přírodovědecké fakulty a také Ceitec. Návštěvníci můžou na místě poznávat zvířata, prohlédnout si herbář, zjistit informace o parazitech a porovnat je s informacemi z reklam nebo si ověřit sílu vlastních paží a rozluštit genetický kód.

Po cestě z centra do kampusu je možné udělat zastávku v Mendelově muzeu, kde je připravený především program pro rodiny s dětmi, do kterého se zapojila i pedagogická fakulta. Návštěvníci tu uvidí třeba vědeckou show Science slam, vyslechnou si anekdoty o vědcích nebo zjistí, jaké bakterie si nosí na kůži.

Všechny vědecké zóny propojí bezplatná autobusová linka, která bude jezdit jednou za půl hodiny a zastavovat bude také u VIDA! Science centra. Podrobný jízdní řád i program Noci vědců na Masarykově univerzitě najdete na webu noc-vedcu.muni.cz.