12. 4. 2017

Nová kniha Munipressu ukazuje, jak je možné, že si lidé nechají vládnout

Každá vláda musí prosazovat i nepopulární opatření, od výběru daní přes vymáhání práva po dodržování předpisů. Přesto, že se to lidem nemusí líbit, nechávají si takto vládnout už po staletí. Právě nad těmito principy demokratického vládnutí se provokativně zamýšlí ve své knize Národ ďáblů: Proč si necháváme vládnout politolog z Oxfordské univerzity Stein Ringen. Publikaci aktuálně vydává v češtině nakladatelství Masarykovy univerzity (MU) Munipress. Za přítomnosti autora bude v Brně představena ve středu 19. dubna v 17 hodin na Fakultě sociálních studií MU.

Ringen v knize uvažuje nad tím, jak vláda přiměje občany, aby respektovali její autoritu. Dochází k tomu, že síla na to nestačí. Občané podle něj musí být ochotni podřídit se a nechat se vést. Politolog Oxfordské univerzity tento politický rébus rozplétá na příkladu Spojených států a Velké Británie a přesvědčivě demonstruje, jak se vytváří a udržuje národní kultura poslušnosti. Ukazuje, jakými cestami se musejí vydat vůdci, kteří chtějí vládnout pomocí autority spíše než pomocí síly a kteří chtějí, řečeno s Immanuelem Kantem, „udržet pořádek v národě ďáblů“.

Profesor Stein Ringen je označován za významného evropského učence, originálního a nezávislého myslitele. Patří k předním evropským teoretikům konceptu sociálního státu. Podílel se na utváření této disciplíny v postkomunistických zemích, zejména v České republice. Pro Fakultu sociálních studií MU má jeho osobnost speciální význam. Ringen byl jedním z těch, s kým profesor Ivo Možný, první děkan fakulty, její založení v roce 1998 konzultoval. Ringen mu například radil, jaké obory se zde mají učit. V roce 2008 mu také proto Masarykova univerzita udělila hodnost doctor honoris causa v oboru sociální vědy.

Křest knihy proběhne 19. dubna 2017 v 17.00 v aule Fakulty sociálních studií MU, Joštova 10, Brno a bude spojen s přednáškou autora tlumočenou do českého jazyka, která bude také vzpomínkou na prvního děkana Možného. Ve čtvrtek 20. dubna od 13:30 hodin se v literární kavárně Academia na náměstí Svobody 13 profesor Ringen setká se svými čtenáři a zájemcům podepíše novou knihu.