22. 2. 2018

Projekt Symbios nabídne pomoc lidem odcházejícím z dětských domovů

Smlouvu o spolupráci a pronájmu domu podepsali zástupci radnice Brno-střed a projektu Symbios vzniklého na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity (FSS MU). Předmětem pronájmu je budova na adrese Křenová 57, která bude po rekonstrukci sloužit jako společné bydlení lidí odcházejících z dětských domovů a studentů Masarykovy univerzity. První nájemníci by se na místo měli stěhovat na začátku roku 2019.

Symbios v sobě propojuje dvě skupiny mladých lidí, které by na sebe v reálném životě jen tak nenarazily. Také to by mělo lidem odcházejícím z dětských domovů usnadnit začlenění do běžného života. „Mladí dospělí se po odchodu z dětských domovů neocitají ve snadné situaci, nemají peněz nazbyt, potřebují získat bydlení, najít si první pracovní místo a také navázat nové sociální kontakty,“ sdělil Bohuslav Binka, vedoucí Katedry environmentálních studií FSS MU a celého projektu.

Aby to měli v první fázi samostatného života jednodušší, dostanou možnost bydlet spolu se studenty vyšších ročníků Masarykovy univerzity, a to za mírně snížené nájemné. Projekt zároveň počítá s tím, že integrující se obyvatelé domu dostanou nabídku první pracovní příležitosti u spolupracujících partnerů. „Ze zkušeností ze zahraničí přitom vyplývá, že i samotné sdílené bydlení obohatí jak mladé dospělé z dětských domovů, tak samotné studenty,“ doplnil Binka

V budově bude osm bytů 2+1 obsazených vždy jedním vysokoškolákem a jedním mladým dospělým z dětského domova. Umožnila to pomoc radnice Brno-střed, která poskytla dům k pronájmu a financovala jeho rekonstrukci v hodnotě 35 milionů korun. „Naše investice do úpravy vybraného domu není malá, ale projekt Symbios nás nadchl, má hlubokou myšlenku a opravdu ušlechtilý cíl, proto jsme se do něj zapojili. Vážíme si aktivity studentů a jsme rádi, že můžeme touto cestou mladé dospělé z dětských domovů podpořit,“ uvedla za městskou část Brno-střed 1. místostarostka Michaela Dumbrovská.

Dům aktuálně prochází přestavbou, která by měla skončit do konce tohoto roku. V průběhu podzimního semestru budou zástupci projektu vybírat budoucí nájemníky, kteří se spolu nejdřív seznámí na víkendovém setkání. Bydlet společně by měli začít na začátku příštího roku.