3. 10. 2017

Mezinárodní konsorcium vedené MU bude zkoumat vliv prostředí na zdraví člověka

Výzkumem faktorů v životním prostředí, které nejvíc ovlivňují zdraví člověka a jeho stárnutí se má zabývat mezinárodní výzkumná platforma, jejíž přípravu nyní spolu s dalšími čtyřmi evropskými institucemi zahájilo Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (Recetox MU). Práce na vytvoření výzkumného uskupení podpořila dotace z evropského programu Horizont 2020, který ve výzvě Teaming podporuje rozšíření stávajících nebo vybudování nových center excelentní vědy.

„Cílem projektu Cetocoen Excellence je vytvořit dlouhodobě udržitelnou mezinárodní platformu podporující výzkum, jehož smyslem je odhalit různé faktory ovlivňující zdraví člověka a jeho stárnutí, a zároveň snížit zátěž spojenou s rozvojem chronických onemocnění, a s tím spojených výdajů,“ uvedla Jana Klánová, hlavní řešitelka projektu a ředitelka Recetoxu.

Během jednoho roku musí partneři projektu připravit podrobný byznys plán, který centru umožní vytvořit mezinárodní výzkumnou a dlouhodobě udržitelnou platformu a předložit jej do druhé fáze výzvy. Pokud v ní uspěje, bude mít konsorcium zaručeno financování centra z Evropské komise a České republiky na dalších sedm let.

V mezinárodním týmu jsou zapojeni odborníci z prestižní University College London, švýcarské ETH (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich), BBMRI neboli konsorcia sdružujícího evropské biobanky, a vědci Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC).

„Civilizační či chronické nemoci se v současnosti staly obrovskou zátěží nejen pro medicínu, ale také pro ekonomiku. Vzhledem k tomu, že jejich dopad na státní rozpočet i celou společnost bude stále závažnější, je podpora těchto projektů nevyhnutelná. Proto jsem velmi rád, že jsme do něj prostřednictvím FNUSA-ICRC zapojeni,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny Martin Pavlík.

Cetocoen Excellence je jedním ze šesti projektů typu Teaming - fáze 1 koordinovaných z České republiky. Celkem bylo v Evropě podpořeno třicet těchto typů projektů.

 


Projekty TEAMING
Výzva je vyhlašovaná v rámci programu Horizont 2020 v části "Spreading Excellence and Widening Participation, Widespread" a usiluje o odstranění rozdílů ve vědecké výkonosti mezi státy EU. Jedná se o podporu nejlepších výzkumných institucí z patnácti členských zemí s nižším výzkumným výkonem (Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Česká republika, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko) skrze posílení jejich partnerství s nejkvalitnějšími evropskými výzkumnými centry a univerzitami. Projekty úspěšné v první fázi dostávají od Evropské komise prostředky na 12 měsíců k vytvoření detailního plánu rozvoje center, který bude soutěžit ve fázi druhé o peníze na jejich realizaci. Projektům úspěšným ve fázi 2 bude zaručen přístup k financování ze zdrojů programů Horizont 2020 i ze strukturálních fondů na dalších 7 let.

RECETOX
Centrum Recetox je jedním ústavů Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Jeho cílem je získávat nové poznatky osudu a efektech škodlivých látek v životním prostředí na zdraví člověka a zpřístupnit je pro inovativní a kvalifikované rozhodování. Recetox má čtyři výzkumné divize - Environmentální chemie a modelování, Ekotoxikologie, Fotochemie a supramolekulární chemie a Proteinové inženýrství), z nichž každá se skládá z několika výzkumných skupin.

FNUSA-ICRC
Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) je moderní výzkumné centrum financované z různých zdrojů (Národní program udržitelnosti II., synergické granty z prostředků EU i státního rozpočtu). FNUSA-ICRC se zaměřuje na výzkum onemocnění srdce a mozku. Cílem výzkumu je nalézat nové technologie, léčebné postupy a metody a léčiva pro prevenci, včasnou diagnostiku a individualizovanou léčbu kardiovaskulárních a neurologických onemocnění. Na výzkumných aktivitách centra se v současnosti podílí více než 300 výzkumných pracovníků a lékařů z ČR, USA, Kanady, Argentiny a téměř 20 zemí Evropské unie.

UCL
University College London, jedna z nejstarších univerzit ve Velké Británii, patří mezi nejlepší instituce univerzitního vzdělávání na světě. V aktuálním žebříčku QS University ranking se umístila na 7. místě. Na UCL studuje více než 38 000 studentů 150 různých národností. Na UCL působí nebo působilo 29 nositelů Nobelovy ceny.

ETH Zurich
ETH patří mezi nejlepší polytechnické školy na světě. V aktuálním žebříčku QS University ranking se umístila na 10. místě. Na ETH studuje více než 18 000 studentů 110 různých národností a působí nebo působilo na ní 21 nositelů Nobelovy ceny.

BBMRI
BBMRI-ERIC je evropským právnickým subjektem založeným za účelem sladit aktivity bank biologického materiálu v Evropě a posílit spolupráci mezi základním a aplikovaným výzkumem. Primárním cílem BBMRI_CZ je zastávat a implementovat politiku evropských bank biologického materiálu.

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info